Доскоро програмист с дългогодишен опит във Виена, българинът Ждан Иванов решава да направи радикална промяна в живота си и да се върне в България, за да се посвети на нещо съвсем различно – отглеждането на екзотични сортове люти чушки. Заедно със съпругата си той превръща своето хоби в успешен семеен бизнес, който съчетава страстта към природосъобразното земеделие и желанието за иновации на българския пазар.
Ждан започва да отглежда чушлета у нас преди близо две години. Преди това е имал малка градина във Виена. Започва любителски, но дотолкова се увлича в това начинание, че сега двамата със съпругата му живеят в София и пътуват 4-5 пъти седмично до Пищигово, където топлият климат е изключително подходящ за отглеждането на чушките.
„Имаме седем декара в района на пазарджишкото село Пищигово. Отглеждаме нашите чушлета с мисъл за природата и хората", споделя Ждан Иванов. Затова с удоволствие откликва на поканата на Lidl да се включи в единадесетия фермерски пазар на веригата, който се проведе през уикенда в София.
„Организацията на пазара на Lidl беше страхотна. Като семейство често пазаруваме оттам и е удоволствие да представим нашите пресни чушлета на клиентите на веригата", казва Иванов и допълва: „Радваме се да предложим продукция, която е напълно екологична – чушките растат под открито небе, не ги пръскаме с химикали, а ги торим само с птичи тор", споделя Ждан Иванов, който вярва, че доброто качество на храната идва от чистия и естествен начин на производство.
Той обяснява, че биологичната птича тор, която ползват, се разтваря във вода, която се прекарва през капковото напояване под мулча (покритието около растенията с различни материали, което подобрява растителния режим и защитава почвата - бел. ред). Използват предимно ръчен труд: “Берем на ръка, копаем на ръка и обработваме земята максимално внимателно. Всякакви плевели и зеленини (включително самите чили растения) остават на полето - за подхранване на почвата”, казва Ждан.
„Българите харесват много чушките халапеньо, но имат интерес и към други екзотични видове като Каролина рийпър например, който доскоро беше и най-лютият сорт в света“ споделя производителят. „Както на мен, така и на жена ми лютата чушка е любимият зеленчук, без него не сядаме на масата. Ястие, което не люти, за нас не е вкусно ястие”.
Заетостта по отглеждането на реколтата е почти целогодишна. Засаждането на новия разсад става в тарелки по 200 броя (общо поне 10 000 броя) през януари и февруари. Март и април вече се пресаждат единично в малки кофички, които се пренасят на полето.
„Заради климата периодът на събиране е доста удължен. Миналата година прибрахме последната чушка чак на 27 ноември", обяснява земеделецът.
Прясната продукция семейството предлага на различни места, но фермерските пазари са им любими. Отскоро имат малък цех и хладилен склад за обработена продукция.
Бизнесът на Ждан и неговата съпруга е малък и семеен, но амбициите са големи. През студените месеци, когато няма прясна продукция, те планират да разширят асортимента със сушени чушки, люти масла и сладка.
Източник снимки: личен архив
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com