Девненските извори са най-големите карстови извори в България. Намират се в подножието на възвишението Голям кайрак, североизточно от центъра на град Девня, до квартал Река Девня. Това са около 30 извора, разположени сравнително близо един до друг в няколко групи, които дават началото на Девненската река.
Най-големите са Халкалията (Кара дипсиз / Черния бездънен), Баш гьоз (Игрек), Делидушка (Лудетина), Адата (Острова), Хавуз (Вълшебния) и Дипсиз (Бездънния / Марциана).
Най-красив е Вълшебният извор, за който се твърди, че е бил любимо място за отдих на Марциана - сестрата на римския император Траян, който през I в.пр.н.е. завладял съществуващото тук тракийско селище и основал град Марцианополис.
Най-многоводният сред тях е Дипсиза. Образува внушително езеро, което в недалечното минало бе обрасло в периферните части с растителност. По дъното му са зинали широки, сякаш бездънни, гърла, от които на едри букли блика кристална бистра вода.
Отвреме-навреме от дълбочината излитат малки мехурчета. На места водните букли изхвърлят пясък чак до повърхността на езерото. Трудно е да откъснеш поглед от този жив ненагледен извор, който наричат още Бездънен.
Водата на изворите е с постоянна температура (17 - 20 градуса), не замръзва през зимата и не се влияе от сезонните климатични промени. Затова река Девня, която събира водите им, е постоянно пълноводна. Тя има пет пъти по-голям дебит от мнохо по-дългата Провадийска река, в която се влива.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com