Свещената Родопа планина е известна със своите Чудеса – и природни, и културни, и исторически. Едно от невидимите й богатства е чистият въздух. А мястото, където е доказано, че той лекува, е Батак. Констатацията е на НАСА. Експертите на американската космическа агенция стигнали до заключението по случайност, след като екип от Националното управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство на САЩ изследвал от хиляди километри височина целия родопски регион. Данните показали, че въздухът на Батак се отличава с естествената си йонизация, което е сред най-рядко срещаните явления в света.
В региона има изключително висока концентрация на отрицателни аеройони, т.нар. „въздушни витамини“, които стимулират жизнените процеси. Според учените отрицателните аеройони подпомагат алфа вълните на мозъка и увеличават тяхната амплитуда, което действа на настроението и повишава отделянето на хормони на щастието. Те имат и терапевтично действие върху хреми, синузити, бронхиална астма, алергии, мигрени, родилни и постоперативни болки.
Друго предимство на отрицателните йони е, че убиват бактериите и вирусите.
Регионът е любима дестинация за туристи, търсещи баланса между спокойствие, развлечения, къмпингуване както и възможността да се разгледат културни, исторически и природни забележителности.
Батак, намиращ се на 27 км от СПА столицата на Балканите - Велинград, е на 1036 метра надморска височина в района на Западните Родопи. Котловината, в която е сгушен, е обградена от т. нар. бърда – хълмове с височина 100-200 м, които защитават Батак от силни ветрове. Характерно за този район е явлението "бял вятър", както местните наричат южняка. През лятото там е прохладно, а през зимата снеговете са обилни. Затова има и ски писта, дълга 1500 м.
Планината се простира между долините на реките Въча, Девинска и Чепинска. Най-високите върхове наблизо са Голяма Сюткя – 2185, 8 м и Баташки снежник – 2082 м. Изкачването им привлича планинарите, а за пренасянето на багажа може да се наеме муле. От върховете се открива спираща дъха гледка към околните планини.
Само на 4 км от града е язовир Батак, който е шестият по големина в България. Известен е като „морето на Родопите“. На единия му бряг е разположен курортът Цигов чарк, а на другия – летовище „Дъното“. Наоколо има хотели, вили, къщи за гости. Околностите на язовира са много красиви, може да им се насладите и от лодка, която да наемете.
Мястото е любимо на рибарите, които идват в началото на лятото и разпъват палатки наоколо. Вадят пъстърва, кефал, толстолоб, червеноперка, сом. В язовир „Въча“, който е наблизо, пък кълве щука.
Батак е в паметта на всеки българин с трагичната си съдба по време на Априлското въстание. Тогава се вдига целият град, но идва османски башибозук, за да потуши бунта. Хората, потърсили убежище в църквата „Св. Неделя“, са избити до крак, а градът – опожарен.
Мисионерката Емили Странгфорд запозвана световната общественост със зверствата и градът е наречен Българската Голгота. Днес паметникът на лейди Странгфорд е в центъра на града.
На Баташкото клане Иван Вазов посвещава стихотворението „Възпоминания от Батак“:
„От Батак съм, чичо, знаеш ли Батак?
Хе, там зад горите… много е далече,
нямам татко, майка: ази съм сирак,
и треперя малко, зима дойде вече…“
На 4 април 2011 г. баташките мъченици, избити през 1876 г., са канонизирани от Българската православна църква. Мощите им се съхраняват в църквата „Св. Неделя“, а паметта им се почита на 17 май.
- След клането през Априлското въстание градът е наречен Българската Голгота
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com