Ново чудо! Историята на най-верните съюзници на българските царе

Разкопки по крепостта "Ряховец" попълват дупки в историята

Ново чудо! Историята на най-верните съюзници на българските царе | StandartNews.com

Източник: БНР

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от „Ряховец“, предаде БНР.

Археологическият обект е открит случайно  през 2021 година при работите за рекултивация на депо за битови отпадъци на Горна Оряховица. Разкрити са близо 70 археологически структури. Сред тях са гробове, жилища, огнища и ями, отнасящи се към ХIII век. Регистрирани са общо 15 гроба, с някои особености, които показват известно отклонение от християнския погребален обред.

Снимки: БНР

Според археолога проф. Хитко Вачев, научен консултант на археологическия екип, става въпрос за куманско селище:

„Куманите са съюзника на всички български царе. Няколко кумански принцеси са български царици. Имаме богати извори в това отношение, но нямаме материалните следи къде са били куманите. Това е първият обект в страната, където целенасочено се проучва нещо, което е свързано на този етап“.

Селището е източно от крепостта „Ряховец“ и е обитавано от куманите не повече от 80 години, допълни проф. Вачев.

Археологическите проучвания на терен се проведоха през последния месец и половина с финансиране от община Горна Оряховица. В тях участваха научният ръководител Илиян Петракиев от Регионалния исторически музей във Велико Търново, заместник-ръководителят Мая Иванова от Исторически музей – Горна Оряховица, трима студенти археолози от ВТУ и 13 работници. За находките Илиян Петракиев разказа:

„Има костни предмети, метални предмети, свързани с бита, ножове, ножици. Обектът е интересен, че имаме няколко култови ями с положени вътре конски черепи, а тази година имаме и цял конски скелет. За нас това не са случайни, така наречените боклучни ями“.

Намерени са няколко медни гривни, характерни за този период от XIII век, игли, прешлени за вретено, големи ковани гвоздеи и метални клинове, с които са били захващани дървените конструкции. Подобна конструкция археолозите са имали шанс да проучват миналата и тази година. Става въпрос за жилище, в което много добре на терен са запазени овъглените греди, разказа Илиян Петракиев. Има и интересни монети.

„Монетите са си характерни за първата половина на XIII век. След последвалата девалвация на парите, те са орязани до съвсем малки парченца“, обясни Петракиев. Тази година сред находките е и един анонимен фолис от XI век, каквито има открити и в близката крепост „Ряховец“. Те са добре датирани поради факта, че са били в ями на племето печенеги, обитавали местността точно през този времеви период.

Сред откритията е и голяма пещ от XIII век.

„Извън жилище е и най-вероятно е била за приготвяне на хляб за няколко семейства или е имала обществени функции. Не е изключена възможността тя да е била предназначена и за изпичане на керамика, но подобни пещи са по-различни като тип“, поясни Петракиев.

Когато бъдат събрани археологическите данни, антропологичните данни и ДНК анализите, екипът се надява да може да се включи в проект, по който да се извърши цялостно изследване. Сега предстои някои от артефактите да се почистят в лаборатория, за да може да бъдат включени в експозицията на Исторически музей - Горна Оряховица, която се обогатява всяка година.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай