Крепост Порос (известна още като "Форос") се намира на около 100 м. от защитената зона Пора близо до Бургас.
Античната крепост и пристанище Порос е създадена по времето на римския император Антонин Пий около средата на ІІ век. Първоначално е направена само кулата до отока, която се е наричала „Бург“ на латински и изпълнявала локационна функция.
Помагала е на влизащите лодки и по-малки кораби да не потънат в плитките и блатисти места на езерото и отока. Била е нещо като фар, защото на върха и е горял огън, който е оказвал местоположението през нощта и по време на мъгла.
Полуостров Форос на старите италиански и кталунски карти от периода на 13-16 век е обозначен като Поро или Порс и е бил укрепена крепост, към която има пристанище. Целта е била да се пази отока към Мандренското езеро. Византийските историци превеждат името на гръцки като „Пиргос“, което значи същото. Пише също че по границата на Делтум, която е римска колония, има построени няколко бурги или крепости. Това са сведения още от надпис, който датира още от ІІ век.
Крепостта Бургос или както се нарича до днес Порос е предшественик на днешен Бургас. Местността и крепостта стават известни след една паметна битка по време на Втората Българска държава. През XIVв царят на българите Теодор Светослав започва поход към крайбрежието на Черно море.
Завзема Русокастро, Месемврия, Анхиало, Созопол и Агатопол. През 1304 година край моста над отока на Мандренското езеро ( Скафида ) започва решителна битка, която завършва с една много категорична и знаменателна победа от страна на българската войска и цар Теодор Светослав, които разгромяват византийската армия.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com