Легендарният остров Св. Св. Кирик и Юлита край Созопол ще стане Център за подводна археология на ЮНЕСКО.
Центърът за подводна археология в Созопол кандидатства за център на ЮНЕСКО и очакваме да финализираме преговорите до края на годината.
Голямата новина съобщи зам.-министърът на културата доц. д-р Тодор Чобанов по време на форума "Бранд Бургас - европейска столица на културата", организиран от "Стандарт". Той бе част от първата по рода си конференция TravelX.
Мащабната дискусия, посветена на Бранд Бургас и Бранд Черно море, бе водена от Славка Бозукова, издател и главен редактор на медия "Стандарт". Специални участници в нея бяха заместник-министрите на културата Тодор Чобанов и на туризма Павлин Петров, народният представител от комисията по транспорт Андрей Рунчев, заместник-кметовете на Бургас Манол Тодоров и Диана Саватева, кметът на Поморие Иван Алексиев.
Музей на черноморската цивилизация ще бъде създаден на остров Св. Св. Кирик и Юлита.
Преговорите с френската археологическа мисия, работила по бреговете на Созопол, са подновени и текат много успешно, съобщи още доц. Чобанов.
Лицензът за подводна археология ще бъде възобновен за 10-15 години. Островът ще стане център на ЮНЕСКО за подводна археология за целия Черноморски регион.
15 нови щата ще бъдат разкрити към сега действащия Център за подводна археология в Бургас, за да отговори на европейските очаквания и изисквания.
Ще бъде закупен и нов кораб за оборудването на подводните експедиции, съобщи доц. Чобанов.
Още две сгради ще бъдат прехвърлени на центъра. Едната ще е административна и офис сграда, а другата - склад за оборудване и инструменти.
Много усилено работим. До няколко седмици ще бъде пусната обществената поръчка за укрепване на сградата на острова - бившето рибарско училище, каза зам.-министърът на културата.
Бургас е пример за развитие на културно-исторически туризъм. Симфонията, която заедно трябва да изпълняваме като оркестър е много ясна. Партитурата е написана, заяви доц. Чобанов.
Бургаският музей е един от най-подкрепените от държавата, каза още доц. Тодор Чобанов.
Той съобщи и още една голяма новина - ще има следващи държавни субсидии за археологическа дейност. Първа и основна задача в момента на министерството на културата е да осигурим археологическия сезон, заяви доц. Чобанов.
2,2 млн. лв. повече за разкопки бяха предвидени в бюджета за 2025 г.
Още 2 милиона лева допълнителна субсидия осигурява Министерство на културата.
Ще бъдат извършени безпрецедентни спасителни поручвания. Предстои много археологическа работа - по крепостта Русокастро и античния град Деултум. Това са обекти с огромен потенциал, каза Чобанов. И обясни, че допълнителните пари ще се разпределят след приоритизиране на обектите. Специално място в поректите обаче заемат Созопол и остров Св.Св. Кирик и Юлита.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com