Създаването на модерния разказ за страната ни като наследник на древна цивилизация, но с поглед към бъдещето на културата и туризма през призмата на иновациите, е основата на Бранд България - инициатива, подета от "Стандарт" преди близо 3 години, която вече се превърна в стратегически държавен приоритет.
Стартовата за годината дискусия по темата, която ще очертае стратегическите визии на министерствата на туризма и на културата, на туристическия бранш, научните, неправителствените среди и медиите, ще се състои днес, 30 януари 2024 г., в столичния хотел "Маринела".
Организатори са медия "Стандарт", съвместно с Общество "Културно наследство", партньор на Европа Ностра за България и най-голямата и най-представителна организация на туристическата индустрия - Националния борд по туризъм.
Темата на националния форум е "Бранд България - модерният разказ за културата и туризма". Конференцията се провежда с институционалното партньорство на Министерство на туризма и Министерство на културата.
Специални участници в дискусията ще бъдат министрите на културата Кръстю Кръстев и на туризма Зарица Денкова. Във форума ще се включат председателите на парламентарните комисии по туризъм Ертен Анисова и за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество Валентин Тончев, зам.-министърът на икономиката Николай Павлов, народният представител от "Продължаваме промяната" Искрен Митев, инж. Красимир Коев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното.
Ще бъдат представени успешните проекти на старта на новия Бранд, както и над 20 предложения и идеи от изпълнителна, законодателна власт, кметове, бизнес, неправителствени организации, историци, археолози, дипломати, ректори и журналисти.
На форума ще бъде представена визията за развитие на културно-исторически туризъм 4 сезона основан както на културно-историческото и природно наследство, така и на допълнителните, но все по-търсени в световен план видове съпътстващ туризъм: балнео и СПА, здравен, винен, кулинарен, приключенски и конгресен. Ще се обсъди подробно визията на Министерство на културата за превръщане на културното наследство във фактор за развитие на икономиката.
Голямата ни амбиция е да обвържем действията на двете министерства с иновациите и активното участие на младите хора в процеса по създаване и налагане на Бранд България пред света, заяви председателят на Общество "Културно наследство" и главен редактор на "Стандарт" Славка Бозукова. Тя заяви, че конференцията ще излезе със специална декларация, основаваща се на чуждия опит и очертаваща необходимостта от общи усилия на изпълнителна, законодателна, местна власт, научни среди и неправителствен сектор за ребрандиране на страната ни пред света.
Бранд България е цялостна визия за развитието на страната. Няма по-истинска кауза от това да бъдем обединени в името на бъдещето на културно-историческото и природното ни богатство, каза д-р Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм.
Бранд България ще създаде конкурентоспособна идентичност, ще донесе принадена стойност на потребителите на туристическия продукт и ще реализира по-добър ефект на дейността на туристическия сектор, заяви д-р Мартин Захариев, зам.-председател на Националния борд по туризъм.
По време на форума ще бъдат показани вече съществуващите успешни примери на модерни разкази за България чрез регионални брандове
Първият регионален бранд - Бранд Родопи, ще бъде визуализиран чрез уникалната изложба "Чудесата на Родопите", която медия "Стандарт" представи през септември в Народното събрание при старта на есенната сесия в парламента. Изложбата включва 25 огромни фото пана, представящи уникалните обекти в Родопите. В хотел "Маринела" ще бъдат да се видят и невероятните кристали от Мадан. Към нея ще бъдат визуализирани предложенията за нови български обекти в ЮНЕСКО, лансирани през октомври на международния форум в НИМ "История и бъдеще - обекти на ЮНЕСКО в България и Италия".
По време на форума "Бранд България 2024 - модерният разказ за културата и туризма" ще бъдат представени още готови културно-исторически маршрути - Хераклея Синтика, Долината на тракийските царе, Брацигово - каменният поток на времето и създаването на нов център за реставрация, развитието на Черноморския регион. Акцент ще е и превръщането на българския участък на Дунавския лимес, като кандидатура за включване в ЮНЕСКО, като нова атрактивна туристическа дестинация.
Предварителните разговори с различните сектори, заявили участие, показват, че има огромно очакване към бързата реализацията на Бранд България. Освен създаването на нов, впечатляващ образ на България пред света, Бранд България е основа и надежда за развитието на регионите у нас и за преодоляване на социалните и икономически неравенства между тях, подчерта г-жа Бозукова.
Работим активно с министрите на културата, икономиката, земеделието, образованието, иновациите и растежа и туризма, за да бъде очертана общата работа по развитието на Бранд България, каза в началото на януари в първото си интервю, дадено за "Стандарт" вицепремиерът Мария Габриел. Още миналата година тя създаде работна група Бранд България, която трябва да начертае Националния план за действие по инициативата. В момента екипът на Габриел е концентриран върху три теми: координация с външната политика, културния календар на България и създаване на цифрова платформа за Бранд България.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com