Разопаковайки новата си покупка, трябва да сте изпълнени с вълнение, а не с мисли от типа "аджеба какво точно си купих". За да избегнете натякващото усещане, че сте дали сума пари за устройство, което не ви е нужно, вземете под внимание 5 съвета, преди да бръкнете дълбоко в джоба си.
Купуваме техника, създадена с компромис
Да кажем, че се нуждаете от прахосмукачка робот. Подобно на всяко устройство, ще намерите опция, която е главозамайващо скъпа и такава, която е достатъчно евтина, за да ви направи подозрителни, и много алтернативи между двете крайности. Преди да се ангажирате с покупка, трябва да проверите "в какво се забърквате".
Как да направите наистина стойностна покупка? Отзивите обикновено са полезни индикатори - не купувайте нещо, ако не можете да намерите поне няколко потребителски мнения. Препоръчваме ви да се придържате към известни марки и такива, от които по принцип сте доволни. Не разчитайте на коментари, които виждате в социалните медии.
Вземете смартфоните като пример: eкстри като водоустойчивост, безжично зареждане и слот за карта с памет може да не са важни за вас, но така или иначе би трябвало да проверите наличието на такива функции, за да разберете защо за продукта е определена такава цена. Тогава може да пазарувате с увереност, че парите ви не отиват на вятъра.
Купуваме техника, която скоро ще бъде заменена
Както вероятно сте забелязали, технологичният свят се развива с бързи темпове. Дори най-новият, най-бързият и най-способен смартфон вероятно ще бъде на върха само за около година, преди да бъде отстранен от първото място, така че е добре да знаете какво предстои, когато пазарувате: ако продуктът, на който сте хвърлили око, скоро ще бъде заменен от нещо още по-добро, може да си струва да изчакате.
Това не е универсално правило и работи по различен начин в зависимост от това, какъв вид технологии купувате - телевизорите имат много по-дълъг срок на годност от телефоните например. Затова - проверявате кога даден продукт е бил пуснат за пръв път на пазара и проверете дали не се носят слухове за неговата подмяна с по-нова версия.
За лаптопи и настолни компютри проверете датите на пускане и възрастта на компонентите вътре: по-евтините компютри често ще имат по-стари процесори. Това не означава, че ще сгрешите, като вземете лаптоп с вътрешни компоненти, които не са последно поколение, но все пак имайте едно наум.
Купуваме техника, за която няма поддръжка
Докато големите търговци на дребно обикновено са достатъчно съвестни, за да не ви продават продукт, който вече няма да бъде поддържан, това не може да се каже за абсолютно всички, особено тези, които продават онлайн. Това е нещо, за което трябва да се внимава, независимо къде купувате вашите джаджи - онлайн или в магазин.
Уверете се, че вашият технологичен избор все още се поддържа от производителя: ако това е принтер например, задайте си въпроса, ще работи ли с най-новите версии на големите и известни операционни системи? Все още ли производителят на принтери пуска софтуерни актуализации и касети за него? Бърза проверка в мрежата или посещение на сайта на компанията ще ви даде отговор.
По-рядко се случва производителят на хардуер вече да е излязъл от бизнеса, но все пак това също е въпрос, на който е добре да обърнете внимание - може би компанията е спряла да прави телевизори и сега се е пренасочила към друга електроника. Това не означава, че купувате нещо некачествено, но може да затрудни ремонта или актуализирането на софтуера.
Наличието на гаранционна карта също е друг индикатор за това, колко добре се поддържа новата ви придобивка, макар че проверката за такава (и проверка на нейната продължителност) е добра практика, която трябва да следвате като цяло, независимо дали пазарувате техника или не.
Купуваме техника, която е несъвместима
На този етап е почти сигурно, че имате куп други джаджи, с които новата ви придобивка трябва да сработи, така че отделете време, за да проверите дали тя наистина ще се впише във вашия технологичен пантеон. Ако смятате да се обзаведете и с умни светлини, логично е да купите марка, която можете да контролирате с гласови команди, изпратени до съществуващия ви комплект, без необходимост от допълнителна конфигурация.
За щастие това не е толкова голям проблем, колкото преди, но все пак е нещо, за което си струва да помислите. Описанията на продуктите трябва да ви дават необходимата информация за съвместимостта с други технологии. Ако такава липсва, може да си набавите необходимите данни с едно бързо търсене в мрежата - просто изпишете името на модела, който купувате, плюс това на останалата техника, с която вече разполагате.
Придържането към един и същ производител е добро правило, което ще ви гарантира, че всичко работи както трябва или поне в една и съща екосистема.
Плащаме повече, отколкото трябва
Проверете ценовата история на продуктите на компанията, от която пазарувате. Те ще ви кажат дали цената наистина е реална, или продуктът е с надценка. В крайна сметка колкото повече време прекарвате в проучване, толкова по-информиран ще бъде вашият избор.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com