Революция в образователната система направи Университетът за национално и световно стопанство (УНСС), откривайки новата си специалност в образователно-квалификационна степен "бакалавър" – "Здравен и делови туризъм и икономика".
Това е иновативна специалност насочена към представителите на туристическия бизнес и техните служители, които нямат туристическо образование, но имат опит в туризма.
УНСС ще предложи на своите студенти иновативни и интерактивни методи на обучение, което ще е достъпно от всяка точка на света според новите туристически концепции на Bleisure tourism и Tourism Work Nomads.
Това е десето събитие на катедра "Икономика на туризма" под мотото "БРАНД БЪЛГАРИЯ - гостоприемство в четири сезона".
В резултат на множество дискусионни срещи между представители на туристическия бизнес и водещи експерти бяха установени някои целогодишни форми на туризъм, които единодушно бяха определени като приоритетни за България, а именно здравният и деловият туризъм. Целите на обучението е формиране на целогодишен бранд по продуктово предлагане на по-висок клас продукти като термалния, балнео, спа, уелнес, бизнес и развлекателния туризъм, създаване на визия за адаптирано управление на пазарните процеси в туризма, фокус върху новите приоритети на потребителите, насочени към здраве, бизнес и изживявания, дигитално потребление и предлагане в туризма, създаване на работни позиции с целогодишна заетост и по-високи доходи и формиране на туристическа политика в интерес на пазарните участници.
“Туризмът е универсален език”, заяви ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров, приветствайки катедрата за новосъздадената специалност, която е подготвяна години наред след внимателно проучване на всички аспекти на туризма и необходимостта от промени в образованието по отношение на тази бързо развиваща се област.
"Когато установявахме контакти с китайски и узбекистански университети, винаги питаха за туризъм, защото искат да развиват туризъм. Интересът е голям и искаме тази програма да бъде както за наши, така и за международни студенти, добави още Димитров.
С твърдението, че туризмът ни обединява и свързва се съгласи и проф. д-р Мариана Янева, ръководител на катедра "Икономика на туризма". "По някакъв начин у нас се неглижира темата за здравето в национален план и считаме, че това е важно за обучението на кадрите. Нашето разбиране е, че трябва да промотираме България в насока здравен туризъм", посочи тя.
Янева добави, че през 2015 г. в УНСС започват да мислят върху темата за туристическите райони, тяхното управление, създаването на общ бранд България с фокус върху няколко вида туризъм. Така се полагат първите стъпки за реализирането на новата специалност на университета. Според нея младите хора трябва да се реализират в бизнеса и науката, а програмата ще им даде тази възможност.
Проф. д-р Еленита Великова очерта темата за здравен туризъм и защо трябва да бъде развиван. “Уелнес икономиката оперира с 5,6 трилиона долара годишно, като последните данни са от 2022 г., така че на България и света са необходими кадри, които да управляват този огромен ресурс”, сподели Великова.
Северна Америка, Азия и Европа генерират 90 процента от тези обороти, като на България се падат 5 млрд. Долара. По думите на проф. Великова сме на прав път и имаме потенциал за развитие на здравен туризъм.
Д-р Владимир Бойчев, лекар, експерт здраве и фармация сподели за два големи проблема. Първият е в България имаме много болно общество, а втория е липсата на правилна нагласа, която да ни накара да мислим правилно и да доведе до по-здраво общество. Според Бойчев решението е да се подготвят кадри с правилна нагласа, като това би могло да доведе до промяна в бъдеще.
Доц. д-р Ася Панджерова от УНСС посочи новите концепции, които ще се наблягат в програмата и обсъждат. Тя подчерта важността на бизнес туризма, който ще присъства във формулировката на новата специалност, защото той е един от най-важните сегменти в туристическата индустрия, който генерира значителни приходи за дестинациите.
Панджерова подчерта, че правилното управление на човешкия потенциал е от изключително голямо значение.
Това беше потвърдено и от думите на Недялка Пенева, мениджър "Човешки ресурси" в хотел "Интерконтинентал", която от практическа гледна точка каза, че е много важно младите таланти, които завършват университет, да имат актуални знания и умения. Тя сподели за новите тенденциите през последните години. Една такава сред бизнес туристите е търсенето на луксозен хотел, които предлага възможност за възстановяване на здравето, така наречният уелнес.
"Нашите гости са предимно бизнес гости, които имат своите особености и нужди, различни от курортните туристи. Затова нашата търговска верига редовно прави различни проучвания кои са актуалните потребности и нужди на този бизнес, за да можем да отговорим на тях", посочи Пенева.
Проф. д.н. Таня Парушева от УНСС представи какви ще бъдат изучаваните дисциплини в новата специалност. Сред тях са: Туристическа политика, Здравни туристически дестинации, Медицински и фармацевтичен туризъм, Бранд, ПР и медии в туризма, Термален и СПА туризъм и др.
Какво е бранд? Върху този въпрос се съсредоточи гл. ас. д-р Светослав Калейчев от УНСС. “Бранд, това е да знаеш каква е целта, а нашата цел е да създаваме професионалити в туризма, които да помогнат на инвеститорите да имат възможността да развиват своя бизнес и да извисяват туристически бизнес на България на по-високо ниво, за да утвърдим страната ни като една желана дестинация”.
Калейчев финализира с думите за създаване и утвърждаване на бранда. “Това става, когато започне да буди асоциация у потребителите за услугата или преживяването, което предлага”. Той увери, че цел ще бъде да се обучат хора, които да бъдат бранд.
Целевите групи, за които е подходящо това обучение са хора, чиито семейства имат собствен туристически бизнес и търсят специализирани познания и такива, които вече работят в туристическия бизнес, запознати са с общата специфика на туристическия пазар и целят да придобият специализирани познания.
Специалността е подходяща и за предприемачи и служители, които нямат туристическо образование, но работят из цялата страна и извън нея като туроператори или собственици на места за настаняване.
Обучението за новата специалност ще стартира през есента, като крайната дата за прием е 28 юни 2024г.Обучението е 4 години, включва 40 дисциплини, средно по 10 на година, с изключително редуциран хорариум - до 9 часа лекции по всяка дисциплина.
Конкурентните предимства на новата специалност са платеният прием, който гарантира класиране по първо желание и възможността да се кандидатства по документи с оценка от ДЗИ (матура) или ЕПИ в УНСС.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com