Удар за длъжниците! Вдигат таксите

Частните съдебни изпълнители искат нови правомощия

Удар за длъжниците! Вдигат таксите | StandartNews.com

За увеличаване на  таксите, които не са актуализирани от 2006 г., както и за нови правомощия, настояват частните съдебни изпълнители.

Това стана ясно на международна работна среща на съдебни изпълнители от България и Гърция.

Системата на частното съдебно изпълнение в България вече пета година изпитва огромни затруднения, което се отразява изключително негативно не само на ЧСИ и техните служители, но и на приходите в бюджета, се казва в доклада, пише "Сега".

ЧСИ масово напускат, персоналът им е намалял с 30%. В момента работят 180 съдебни изпълнители.

Критично застрашени от прекратяване на дейността са малките и част от средните кантори, алармират от камарата. Те дават за пример как минималната работна заплата през 2006 г. е била 160 лв., а през 2024 г. е 933 лв. Средната заплата също е нараснала от 355 лв. до 2173 лв.

"България категорично върви към връщане на модела само на държавни съдебни изпълнители. Трябват спешни мерки да не се върнем там, където бяхме преди 20 години. Помним взривове, побоища... Когато една система е неефективна, няма празно, намесват се други структури", предупреди председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев.

При съдебен изпълнител, налагането на запор е 15 лв. Вписването на запор на дялове, в Агенцията по вписванията е 40 лв., даде пример Дичев. "Без изпълнение, актовете на съдилищата са само лист хартия, съдебните решения нямат стойност", посочи той.

"За разлика от европейските държави, които от много години са изместили фокуса от принудителното изпълнение към доброволните мерки спрямо длъжниците, у нас всичко в тази сфера е застинало на нивата от преди 20 години", подчертават от Камарата на ЧСИ.

Една от дейностите, които ЧСИ биха могли да поемат допълнително, е установяване на факти.

Това отскоро се прави в Гърция и се прави с официален документ, подписан от съдебния изпълнител, който се ползва като доказателство в съда.

От Гръцката федерация на съдебните изпълнители дадоха за пример как ако след развод единият родител не изпълнява съдебното решение за срещите на децата с други, съдебен изпълнител може да установи това. когато съпругата не дава детето на бащата. Той съставя официален документ, който се ползва като доказателство в съда.

Процедурата може да се използва при проверка дали наемател е оставил имота в добро състояние.

"Това лято получихме мейл от туристка от Франция, резервирала онлайн почивка на Санторини. Това, което е видяла от снимките, няма нищо общо с условията, в които са искали да я настанят.

Затова и тя поиска установяване на факти, за да заведе дело срещу хотела и срещу платформата, която направи резервацията", разказаха гръцките изпълнители.

В Гърция съдебният изпълнител няма право да влиза принудително в жилищни и нежилищни помещения при извършване на документирането. Процедурата може да се използва при катастрофи, спорове при некачествено строителство и ремонтни дейности, вдигане на шум през нощта от заведения или съседи, състояние на коли при предаването им между купувач и продавач, измерване на ниско или високо подавано електрическо напрежение, при наводнения и други щети между съседи и т.н.

В Северна Европа това е около 80% от работата на съдебния изпълнител.

Частните съдебни изпълнители смятат, че могат да се занимават и с доброволно изпълнение - преди да се стигне до намесата на съда.

През 2020 г. беше направен опит за въвеждане на института на доброволното изпълнение с промяна в Гражданския процесуален кодекс, но така и не се стигна до приемането му на второ четене. Доброволното изпълнение от необходимост при нормална икономическа обстановка, се превръща в задължително условие за защита на гражданите и бизнеса от последиците при тежки икономически кризи, аргументират се ЧСИ.

Дълг за една неплатена сметка от 100 лв. за телефон, може да стане и 1000 лв., ако се стигне до събирането ѝ по съдебен ред.

"И хората с основание негодуват, но насочват неправилно негодуванието срещу съдебните изпълнители", посочи Дичев и подчерта, че в Европа тенденциите са дейността на частните съдебни изпълнители да се измества към доброволното изпълнение и към установяването на факти.

Друго, за което ЧСИ биха могли да бъдат използвани, са да връчват книжата по граждански дела.

 

 

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай