Нова златна треска се заформя в прерията на Канзас. Тя е за геоложки водород, който индустрията нарича „бял“ или „златен“.
Група стартъп компании, подкрепяни от технократи и предприемачи като Бил Гейтс, търсят под повърхността водород - гориво, което може да генерира енергия, без да задълбочава изменението на климата, пише Bloomberg, цитирана от investor.bg.
Намирането му в огромни количества би направило революция в енергийния преход. Но търсенето е голям залог с реална възможност за провал - и допълнителен риск от отклоняване на ограничения рисков капитал във време, когато светът се нуждае от доказани технологии за намаляване на емисиите.
Канзас седи на върха на една геоложка странност: Разломът в средната част на САЩ – образуван преди милиард години, когато Северна Америка започва да се разделя по средата и след това спира. Богатите на желязо скали тук могат да произвеждат водород, когато са изложени на вода, високо налягане и топлина. А записите, останали от няколко стари петролни и газови сондажа в района преди десетилетия, показват, че газът е - или поне е бил - изобилен.
Потенциалът за намиране на такъв водород започва да привлича бизнеса.
Една компания, Koloma, е набрала повече от 300 млн. долара, включително от Breakthrough Energy Ventures на Бил Гейтс. Миннодобивният гигант Fortescue Ltd. наскоро вложи 22 млн. долара, за да придобие 40% дял в базираната в Австралия HyTerra, един от работещите в Канзас стартъпи. Като цяло тук действат около 50 геоложки компании за водород, включително изследователи, производители на оборудване и петролни и газови конгломерати, финансиращи проучванията, изтъкват BNEF.
Естествено срещащият се водород притежава потенциала за това, което анализаторът на Wood Mackenzie Ричард Худ нарича „Спиндълтоп момент“, имайки предвид тексаския петролен фонтан от 1901 г., който помага за създаването на съвременния свят, разчитащ на течните изкопаеми горива.
Ако съществува в търговски количества, изпомпването на водород от земята би било по-евтино, отколкото извличането му от вода с помощта на електричество.
Наскоро учените започнаха сериозно да се опитват да отговорят на въпроса колко водород има под повърхността на Земята.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com