Само 5 години са минали откакто няколко балкански страни, включително и България, даваха мило и драго, за да спечелят офертата за нов завод на Volkswagen.
Днес най-големият производител на автомобили в Европа преживява една от големите си кризи и насочва вниманието си към оборудване за германската армия като част от усилията на Европа за превъоръжаване.
А офертите за построяване на автомобилни заводи вече идват от Китай.
Техните автомобилни производители трескаво търсят места да строят заводи в Европа, за да избегнат митата и да бъдат по-близо до местните клиенти. След като BYD започна да строи в Унгария, SAIC и Chery също се наредиха в ухажването на европейците.
SAIC, един от най-големите автомобилни производители в Китай, който притежава марката MG, вече търси подходяща земя за инвестиране в автомобилен завод в Европа, пише Profit.ro. Automotive News твърди, че официалното съобщение ще бъде направено през лятото, но вече се събират оферти от властите.
SAIC пренасочва производство, защото след новите мита колите им стана неконкурентоспособни в Европа. Затова и разширяването на групата на европейския пазар е на дневен ред.
По неофициална информация се говори за завод от около 100 000 автомобила годишно, което означава, че няма да е много голям (заводът на Dacia има капацитет от 350 000 автомобила годишно, VW има заводи с над 500 000 автомобила годишно). Но плановете ще имат за цел впоследствие да се изгради втори завод в региона, който ще покрива територията на ЕС по балансиран начин.
BYD, която започна изграждането на първия си завод в Европа в Унгария, в Сегед, обяви, че втори завод ще бъде построен в Турция, където ще бъде създаден център за няколко региона, включително азиатски, за китайската марка. Говори се, че се обмисля построяването и на трета фабрика в региона.
Chery, най-големият износител на автомобили в Китай, купи бившия завод на Nissan близо до Барселона в Испания, за да отговори на първоначалните си нужди за навлизане в Европа, но представители на компанията заявиха, че обмислят изграждането и на втора на фабрика в Европа. Като акцент на политиката си Chery обяви, че иска ударно да навлезе на пазарите в Източна Европа с автомобили и началото ще е през юли.
Xpeng, една от компаниите с ускорено навлизане в Европа, в която акционер е групата Volkswagen, заяви, че се интересува от намирането на подходящ терен за фабрика, където да произвежда автомобили за европейския пазар. Изпълнителният директор на Xpeng каза, че търси страна, в която рисковете за служителите са намалени, което означава, че най-вероятно се нуждае от стабилност на заплатите.
Китайското правителство обаче посъветва автомобилните компании да избягват страни, които са подкрепили законодателство за увеличаване на митата върху автомобилните компании, внасящи електрически автомобили в ЕС. Това означава, че страни в Западна Европа, като Испания и Франция, а също и някои в Източна Европа, като Полша, ще са извън обсега на офертите.
Условията, които търсят инвеститорите в автомобилната индустрия, са свързани с разходите за придобиване, достъпа до транспортна инфраструктура, която е жизненоважна, заплатите на служителите и тяхното ниво на обучение.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com