Световната банка изуми България! Икономистите скочиха

Къде е абсурдното противоречие

Световната банка изуми България! Икономистите скочиха | StandartNews.com

Наглед абсурдно твърдение предизвика сериозни полемики у нас.

България вече е страна с високи доходи според класация на Световната банка. Така страната ни застава редом до Германия и САЩ.

Изследването на институцията се провежда от 35 години и дълго време страната ни е в категорията на страните с доходи под средните. През 2006 г. България прескочи прага и стана страна с доходи над средните, съобщи БНТ.

Класацията на Световната банка е положителен знак за икономиката на страната, но не означава, че българинът е забогатял.

"Разбирането на Световната банка за богатите държави е изкривено, там са страни като Русия, Молдова, пък не знам да се славят с високи доходи на глава от населението", каза Любослав Костов, главен икономист на КНСБ.

"Ако трябва да видим как се движат нещата от 2020 г. до момента по официалните данни на НСИ, средната работна заплата е нараснала с 1000 лв. Средната брутна заплата е нараснала с около 1000 лв. Това прави около 90%. официалната инфлация за същия период е около 32% те. имаме изпреварващо нарастване на доходите, но това са официални статистики - населението не го чувства така", доц. Васил Петков, Ръководител катедра "Ми и бизнес", УНСС.

"Не, ни най-малко. Смятам, че тази държава въобще не осигурява на хората достойни работни заплати", смята Александър Митев.

"Изводът е, че психологически сме прехвърлили тази граница. Не означава, че сме станали по-богати от днес за утре, а по-скоро, че има изпреварващ растеж спрямо средноевропейските и средноглобалните нива", смята Адриан Николов, икономист в Института за пазарна икономика.

Сред обясненията как сме попаднали в страни с високи доходи са различните критерии, които Световната банка използва спрямо НСИ и Евростат, както и демографската криза. Оставането ни в групата на богатите страни обаче не е гарантирано, а зависи от растежа.

"Това не означава, че нито българите, нито руснаци, нито украинци живеят по-добре просто сме покрили едни критерии. Най-вероятно ще ни приемат и в ОСИР, но няма да бъдем богати като Катар", обясни доц. Васил Петков, Ръководител катедра "Мио и бизнес", УНСС.

Подобни класации обаче са позитивен сигнал за икономиката ни

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай