Специален законопроект за една професия. Промените

Целта е да бъде предоставена публичност на лицата, които предлагат такива услуги

Специален законопроект за една професия. Промените | StandartNews.com

Предвиждат се ключови промени, които ще се отразят на пазара. 

Агенции и брокери на недвижими имоти да може да упражняват своята дейност, само ако са вписани в Национален регистър на посредниците при сделки с недвижими имоти, предвижда специален законопроект, внесен в Народното събрание от депутати от ГЕРБ.

Този регистър ще е публичен, ще се води от Агенцията по вписвания и ще се осъвременява на всеки две години. Целта е да бъде предоставена публичност на лицата, които предлагат такива услуги: тяхното образование, опит, наложени санкции и глоби.

Според вносителите посредническите услуги при сделки с недвижими имоти е дейност с висока обществена значимост, която обаче не е регламентирана в нормативен акт. Това създава риск от безконтролно предоставяне на тези услуги, което може да ощети сериозно продавачи и купувачи на имоти, а също и държавата заради избягване на данъци.

Затова в новия закон се предлага всеки, който иска да упражнява професията "брокер на недвижими имоти" да отговоря на определени изисквания.  Право да упражнява тази професия ще има всеки, който е придобил трета квалификационна степен „Брокер”, специалност „Недвижими имоти” или има висше образование и притежава нужния опит, пише в проектозакона. Брокерът не трябва да е осъждан и задължително трябва да има сключена задължителна застраховка „Професионална отговорност”, като такава ще трябва да има и всяка агенция за недвижими имоти.
Брокерите ще губят правоспособност, ако им бъде наложена глоба или прекратят трудовите си правоотношения с агенцията.

В законопроекта се предвижда брокерите да поддържат и повишават квалификацията си, като се включват в професионални обучения с минимална обща продължителност 40 часа, минимум два пъти за две календарни години в лицензирана обучаваща институция. Професионалните обучения трябва да отговарят най-малко на изискванията за основна и специална компетентност, посочени в „Български стандарт за изискванията относно предоставяне на услуги от брокери на недвижими имоти“ БДС EN 15733.

Физическо лице, което извършва посредническа дейност при сделки с недвижими имоти, без да е вписано в регистъра, се наказва с глоба в размер от 5 000 до 15 000 лв., а юридическите лица - с имуществена санкция от 50 000 до 500 000 лв.

Предвидени са санкции и за подвеждаща информация. Например, ако агенция публикува неверни оферти или допусне конфликт на интереси, глобата ще бъде от 5000 до 50 000 лева, а за същите нарушения брокерът ще търпи санкция от 1000 до 10 000 лева и лишаване от правото да упражнява професията от 1 месец до две години. 

По данни на агенциите за недвижими имоти пазарът в България в момента е силно раздробен. Сега у нас работят близо 30 000 фирми в сектора "Операции с недвижими имоти", в които са заети официално около 41 000 души.  Голяма част от сделките се недвижими имоти се извършват без използването на посреднически услуги.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай