Какво става с цените на имотите?
Те остават трайно високи. Според експерти така нареченият "имотен балон" неизбежно ще се спука. За пример дават държавите в голяма част от Западна Европа, където през последните години стойността на жилищата намалява. У нас, брокерите обясняват, че търсенето се дължи на завърналите се гурбетчии. А хит на пазара са селските къщи.
32-годишният Ивайло е родом от Габрово. Завършва университета във Велико Търново и решава да остане да живее в района. Бюджетът на младия мъж стига за къща във великотърновското село Кесарево, която се нуждае от ремонт, информира Bulgaria ON AIR.
"Видях една оферта за евтина къща на 160 години и затова реших да си я взема. Къщата беше евтина и в доста занемарено състояние, но започнах да я ремонтирам. Работя в IT сферата и фирмата ни позволява да работим от вкъщи и ми е доста удобно, защото не се налага да пътувам", сподели Ивайло.
В агенциите за недвижими имоти във Велико Търново отчитат бум на сделките със селски имоти.
"В последните години търсенето е много голямо, цените във Велико Търново са много високи и непостижими за голяма част от хората и алтернативата за тях е имоти около града, в периметър 20-30 км. Предимно млади хора търсят къщи, млади семейства и хора, които се връщат от чужбина. Имаме доста клиенти, които се прибират от Германия, Австрия, Великобритания. Банките финансират имотите по селата вече, така че и двата типа клиенти присъстват на пазара", обясни брокерът Даниела Христова.
А според експертите, логиката е цените на имотите да започнат да падат. Нещо, което вече е факт в Западна Европа.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com