С обратното броене за еврото: Рекорд на милионери в банките

Малките депозити се топят, големите скачат

С обратното броене за еврото:  Рекорд на милионери в банките | StandartNews.com

* Бум на изтеглените седемцифрени кредити, купуват луксозни имоти и коли като за последно 

Важна новина за парите ни беляза тази седмица. В сряда депутатите гласуваха окончателно Закона за въвеждане на еврото в България. Целта на нормативния акт е да въведе правила, по които страната ще приеме единната европейска валута. Законът ще влезе в сила веднага щом България получи сигурна дата за приемане на еврото. Възможните дати, които се спрягат за това, са 1 юли 2025 г. или 1  януари 2026 година.

Приетият закон урежда всички технически детайли около преминаването от лева към еврото, като целта му е това да стане гладко и да се избегнат некоректни практики от търговци. Основните акценти в него бяха анонсирани още в правителствената стратегия за приемане на еврото.

Новият закон предвижда създаване на правило за автоматично превалутиране на сумите от левове в евро след датата на приемане на единната валута. Така нареченото "общо правило" визира превалутирането на стойности по определения курс и закръгляване на получения резултат до втория знак след десетичната запетая на базата на третия знак след десетичната запетая в съответствие с математическото правило за закръгляване. Курсът, по който ще бъде прието еврото, също е заложен, като повтаря решение на Народното събрание. Стойността му е 1,95583 лева за едно евро. В момента българската валута е фиксирана към европейската заради валутния борд в страната.

С окончателното приемане на закона България вече е постигнала пълно нормативно съответствие с изискванията да влезе в еврозоната и единственото препятствие остава покриването на инфлационния критерий, което правителството се надява да стане факт в края на годината. Или с други думи - може да се каже, че обратното броене за влизането ни в еврозоната вече започна. 

На този фон е интересно какво се случва с парите на българите. Това показва последната актуална статистика на БНБ към края на юни. А основното в нея е, че милионерите у нас се множат - както в депозити, така и в кредити. Една от причините е, че парите, които се държат в банките, ще се превалутират автоматично. Ако обаче са скрити под дюшека, за по-големи суми ще трябва да се доказва произход.   

271 нови милионери за година

Само за три месеца хората, които имат седемцифрени суми в сметките си, са се увеличили със 77. Това означава, че всяка седмица у нас по шест души могат да се похвалят, че имат над 1 млн. лв. на депозит в банка. А за година бройката е с 271 повече. Общо милионерите с пари в банката са 1595, което е рекорден брой, като имат на влог общо над 4,235 млрд. лева. За сравнение преди година те са били 1324 и са държали над 3,628 млрд. лева по сметки.

Депозитите над 1 млн. лв. са на трето място по ръст в рамките на година. Най-бързо са се  увеличавали влоговете на граждани със суми между 200 хил. лв. и 500 хил. лв. в тях, показват данните на БНБ. Те са нараснали с над 26% за година. Такива са 24 188 депозита в банките, като за 12 месеца те са повече с 5038 броя. 

С 653-има са се увеличили и тези, които са натрупали от 500 000 до 1 милион лева в спестовни сметки - 3371 депозита.

В същото време отново има спад при най-малките депозити - тези до 1000 лева, които са намалели с 92 152 броя за година и са около 4,7 милиона. Сумата в тях е близо 766 млн. лева, като тя също намалява за година с 18,4 млн. лева.

Това показва, че гражданите трупат спестявания в банките, но увеличението на парите е доста неравномерно. Средствата на хората с големи депозити нарастват значително по-бързо от парите на хората с малки суми в банките.

Ситуацията при фирмените депозити е много близка до тази при влоговете на граждани. В рамките на година най-голям е ръстът на бизнес влоговете със суми над 1 млн. лв. в тях. Те се увеличават с 16,4% и към края на юни са 6221 броя. Общият размер на средствата в тези депозити е над 26 млрд. лв., като това са близо 60 на сто от общия размер на фирмените депозити. При фирмените влогове с по-малки суми ръстът е по-малък. Броят на депозитите на бизнеса със суми между половин и един милион лева нараства с над 10%, а при тези със суми между 10 хил. и 20 хил. лв. ръстът е 4,6 на сто. При малките влогове на фирми със суми до 1000 лв., както и със суми между 2500 лв. и 5000 лв. има спад, точно както и при депозитите на граждани.

Лихвите по влоговете отлепиха от нулата

Имаше период, в който почти всички банки даваха нулеви лихви по депозитите на граждани, някои финансови институции дори спряха да предлагат срочни депозити за домакинствата. Този период вече отмина. Все още има банки с нулеви лихви по депозитите, но хората, които искат да управляват парите си без да поемат съществен риск, какъвто има при покупка на акции на фондовите борси, могат да държат парите си в банка и да получават лихва, пише "Труд".

Рекорд на кредитите за луксозни имоти и коли

Особено любопитен факт е, че има голям ръст и при седемцифрените кредити. Те са се увеличили с цели 52%, като заеми над 1 млн. лева вече имат 258 човека - с 88 повече в сравнение със същия период на 2023 г. Средният размер на тези кредити е 1,5 млн. лв. Банките биха отпуснали такъв кредит само на човек със стабилни доходи, който може да даде добро обезпечение. 

Кредити от 500 000 до 1 млн. лева са взели 2308 българи, като за година те нарастват с над 65%, или с 912 броя.

Най-често такива суми се теглят за покупка на луксозен имот или скъп автомобил, казват експертите. 

Явно, че хората не се притесняват от икономическата ситуация и смело задлъжняват към банките. Само в рамките на юни са отпуснати жилищни кредити в размер на 888,8 млн. лв. Това е ръст с над 20 на сто спрямо същия месец на миналата година.

Една от причините е, че ипотечните кредити са по-евтини от миналата година, показват данни на БНБ. През юни средният процент на отпуснатите нови заеми за покупка на апартаменти и къщи е 2,52%, при 2,57% преди година. Годишният процент на разходите (ГПР), който освен лихвата включва и всички такси на банките, по жилищните кредити през юни е средно 2,82%, показват данните на Централната банка. 

В същото време лихвите по потребителските кредити за домакинствата са по-високи от тези по жилищните. Годишният процент на разходите по отпуснатите през юни потребителски кредити е средно 9,53%. Само за месец отпуснатите потребителски кредити са в размер 848 млн. лв.

И тук се забелязва същата тенденция като при депозитите - намаляват малките кредити до 1000 лева - според последната статистика на БНБ те са 1,3 милиона броя, като спрямо юни 2023 г. са със 76840 по-малко.

При заемите за домакинства в размер между 10 хил. и 25 хил. лв. увеличението е с 5,6%. Най-често тези заеми са за покупка на кола, за ремонт в дома или за обзавеждане.

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай