Таксата за битовите отпадъци в София за поредна година няма да бъде променена. Столичната община не смята да предлага вдигане на ставката, която от 15-ина години е 1.6 промила от данъчната оценка на жилищните имоти и 10 промила от отчетната стойност на бизнес имотите, пише Медиапул.
Увеличение се предвижда само за фирмите, които изберат да плащат таксата според генерираното количество отпадъци. За тази година това са около 7500 фирми. За следващата до момента са подадени 1400 молби, а крайният срок изтича на 30 ноември. От общината очакват наплив и въвеждат извънредно работно време за прием на документи.
Догодина фирмите, избрали да плащат според количеството, се очаква да дължат по 1540 лв. за контейнер от 1100 литра, а за такъв от 3,5 куб. метра таксата ще е 9235 лв. годишно. Тази година сумите са 1340 лева за по-малките контейнери и 8030 лева за по-големите. Фирмите могат да сключат договор и с други компании, които да събират отпадъците им. В този случай се плаща само за обработката и депонирането на боклука.
В сряда зам.-кметовете по екологията Десислава Билева и по финанси Дончо Барбалов представиха проекта на администрацията за план-сметката за чистотата за следващата година. Теоретично общинските съветници могат да решат да вдигнат ставките на такса смет, но подобни ходове са малко вероятни, тъй като през 2023 г. ще има местни избори и това спира местните власти да взимат непопулярни решения.
Очакваните приходи от такса смет за следващата година са 260 млн. лева и почти покриват планираните разходи за чистота. За сметка на очакваното задържане на такса смет през 2023 г., парите за събиране на отпадъците, миене и чистене в града продължават да растат. Очаква се догодина за това да бъдат изхарчени 260.2 млн. лв., което е увеличение от 22.5 млн. лв. спрямо настоящата година.
Разходите за събиране и транспортиране на битовите отпадъци за 2023 г. са 78 млн. лв. Парите отиват при фирмите, с които Столичната община има договори за извозване на боклука.
В плановете е заложено по-често миене на вътрешнокварталните улици – от 7 на 8 пъти годишно, а на тези, по-които минава градски транспорт – от 6 на 7 пъти годишно. Очаква се да бъдат измити 453 хил. дка улици, което е двойно повече спрямо измитите площи през 2019 г., коментира Десислава Билева. Тя допълни, че това е и мярка срещу мръсния въздух, тъй като миенето намалява праха.
От бюджета 74.7 млн. лв. са предвидени за поддържане на инсталациите за третиране и рециклиране на битовите отпадъци, както и за проучване, проектиране, изграждане, експлоатация и закриване на депата за битови отпадъци.
Близо 9 млн. лв. повече са предвидени за осигуряване на дейността на завода за преработка на битовите отпадъци в "Садината" и инсталациите за зелени и биоразградими отпадъци в Хан Богров. Ръстът на разходите се далъжи на по-високите цени на тока, който се ползва за работата на завода. За сравнение през 2020 г. това перо е било 3.6 млн. лева, а през 2023 г. се очаква да бъде 7.6 млн. лв., което е увеличение от 136%.
За да намали поне малко разходите за ток на съоръжението, общината смята да инвестира във фотоволтаична инсталация, която да покрие до 10% потреблението на съоръженията.
С 5 млн. лв. се увеличават средствата за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване, които включват както повече средства за миене, така и повече за поддържане на междублоковите пространства. Над 10 млн. лв. ще бъдат предоставени директно на кметовете на райони за почистване и косене на междублокови пространства, като сумата е с 1.1 млн. лв. повече спрямо настоящата година.
До края на следващата година от общината се надяват да могат да направят и 30 площадки за разделно събиране на специфични отпадъци като батерии, електронно оборудване, дрехи, каза Десислава Билева. Първо обаче ще се обявява обществена поръчка за фирма, която да ги изгради. Планира се и бонусна система за хората, които предават най-много боклук на тези площадки, но все още не е ясно какви ще са стимулите, стана ясно от думите на зам.-кмета.
Продължават да се изграждат т. нар. "зелени точки" за изхвърляне на отпадъци. На няколко места, основно в "Надежда", към блоковете има заградени места, където живеещите в тях могат да изхвърлят разделно боклука си. Контейнерите са заключени и са достъпни само за хората от сътветния блок. Опитът досега показва, че рециклируемите отпадъци там са по-чисти, а смесеният боклук е значително по-малко. Предвижда се въпросните "зелени точки" да се появят и на други места в София, но общината все още е далеч от масовото им използване. Основната пречка е неразбирателство между съседите.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com