- Уолстрийт спря, акциите се сринаха, петролът рязко поевтиня, рублата удари дъно
Поредният черен понеделник изживяха фондовите, стоковите и валутни пазари по света на 9 март. На фона на липсата на споразумение между Саудитска Арабия и Русия за цената на петрола и разпространението на коронавируса, което води до извънредни положения по света, петролът поевтиня с 32 процента, акциите на най-голямата саудитска компания Сауди Арамко паднаха с 15 на сто, рублата удари 4-годишно дъно, американските индекси се сгромолясаха с повече от 7 процента и принудиха Уолстрийт да спре търговията за 15 минути, за да изчака пазара да се укроти. Малко по-късно американският президент Доналд Тръмп обвини Русия и Саудитска Арабия, както и фейк новините като причина за срива на борсите.
Цената на нефта падна с почти една трета до 31,6 долара за барел на фона на липсата на споразумение в ОПЕК+ за съкращение на количествата. Следващите дни успя да върне стойностите си до 37 долара за барел. Но експертите нямат очакване за вдигане на цените в следващите месеци. Кремъл обяви, че е склонен да преговаря отново с ОПЕК, но това ще стане най-рано през май. Министърът на енергетиката заяви, че страната е готова да понесе милиардните загуби от ниските цени, но ще продължи с добивите. Целта е ясна - да изтика шистовия американски газ от пазара.
Саудитска Арабия също не е готова за петролна война с Русия. Най-голямата й петролна компания Арамко преживя най-голямата си криза от години, след като акциите й поевтиняха с 15 процента от края на миналата година, когато се извърши първото публично предлагане на книжата й. Заедно с петролните неволи саудитите преживяха и политически, свързани с опита за държавен преврат от двама от близкото кралско обкръжение. Бившият вътрешен министър и по-малкият брат на крал Салман подготвиха отмъщение срещу престолонаследника Мохамед бин Салман, но бяха арестувани в домовете си и вкарани зад решетките.
Путин укрепи политическата си власт с промяна в Конституцията, която му гарантира поне още два президентски мандата, ако поиска, но икономиката на Русия продължава да буксува. Рублата тази седмица поевтиня до 85 евро, стигайки нивото от 2016 г., когато заради войната за Крим котировките й удариха дъно. Обезценката на руската валута изкара по магазините хиляди руснаци, които изкупиха телефони, бяла и черна техника от страх, че новите цени вече ще са непосилни за джоба им. На другия край на света борсовите индекси изправиха на нокти брокери и дилъри. Основните индекси на Нюйоркската фондова борса започнаха сесията със сривове заради очаквания от спад в икономиката заради коронавируса и опасността от война с цените на петрола, информира CNBC. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи с 1551,13 пункта, или с 5,98%, до ниво от 24 316,02 пункта. Широкият измерител S&P 500 отчита понижение от 175,69 пункта, или 5,96%, до ниво от 2795,12 пункта, докато технологичният показател NasdaqComposite регистрира спад от 5,76%, или 493,95 пункта, до ниво от 8081,16 пункта. Сривовете принудиха спиране на Уолстрийт за 15 минути, след като понижението при S&P 500 достигна 7%. Нова пауза в търговията може да влезе в сила, ако загубите достигнат 13% - спад, който би изпратил S&P 500 на ниво от 2585,96 пункта. Ако понижението достигне 20%, или 2377,9 пункта, пазарите ще трябва да затворят търговията за деня. Досега никога не са били прилагани тези мерки, припомни Bloomberg. Агенцията цитира участник на борсата, който твърди, че Черният понеделник е бил най-лошият ден от финансовата криза през 2008-а година. А успешен, може би само за инвеститорите в злато. Който е смятал, че пикът е стигнат в края на миналата година, вече трябва да е убеден, че върховете в тези котировки тепърва предстоят.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com