Ново търсене на пазара. Тези напитки изместиха виното

Очаква се световното производство на напитката да е спаднало с около 2%

Ново търсене на пазара. Тези напитки изместиха виното | StandartNews.com

Ново търсене на потребителите доведе до драстични промени. 

Потреблението на вино в световен мащаб непрекъснато намалява през последните години и това принуждава винената индустрия да се адаптира.

Органичните и оранжевите вина, безалкохолните варианти и висококачествените реколти се радват на повишено търсене, тъй като нарастващата осведоменост за здравето и ускоряващата се инфлация се отразяват на потребителските навици, пише CNBC.

Очаква се световното производство на вино да е спаднало с около 2% през миналата година, достигайки най-ниските си нива от 1961 г. насам, показва прогнозата за световното производство на вино за 2024 г. на Международната организация по лозата и виното. Според браншовата организация голяма роля за този спад са изиграли климатичните проблеми и неблагоприятните метеорологични явления – особено във Франция, където производството се е свило толкова много, че се смята, че е оказало „съществено влияние върху световното предлагане на вино“.

Спадът в производството е съпътстван от по-слабо потребление, което е следствие както от икономическите предизвикателства, така и от промени в поведението на потребителите. Последните статистически данни показват, че световното потребление на вино е намаляло с 2,6% през 2023 г. в сравнение с 2022 г., когато то „вече е било ниско“.

„Хората активно се опитват да пият по-малко“, казва Ричард Халстед, главен оперативен директор на отдела за потребителски проучвания в компанията за проучвания на алкохолната индустрия IWSR. Макар че спиртните напитки като коняк и уиски все още са запазени за специални поводи, напитки като вино и бира, които някога са били ежедневие, усещат натиск, пояснява той.

Това предизвиква промяна във фокуса на много от представителите на винената индустрия, тъй като виното става все по-малко ежедневна напитка и все повече удоволствие от време на време.

„Индустрията проучва как хората да харчат малко повече пари за вино, правейки продукта по-интересен. Виждате характеристики като натурално, органично, оранжево, с ниска степен на интервенция, вино с малко по-занаятчийски характер“, казва Халстед. „Хората искат да имат контрол, те се интересуват повече от самия продукт, а не просто от механизма, с който осигурява алкохол.“

Този по-специализиран интерес е довел до ръст в преди нишови области на винопроизводството. Според изследване на компанията за пазарни проучвания Horizon размерът на пазара на органични вина ще отбележи общ годишен темп на растеж от 10,3% между 2024 и 2030 г., като Европа ще генерира най-големи приходи.

Оранжевото вино – произведено, когато люспите на гроздето за бяло вино се оставят за по-дълго време – също се радва на значителен растеж.

Татяна Фокина, главен изпълнителен директор на Hedonism Wines, магазин за спиртни напитки в Мейфеър, известен с редките си предложения, вижда големи промени в продажбите на вино след откриването на магазина през 2012 г. По-конкретно, тя казва, че хората са започнали да се интересуват повече от производствения процес и произхода на виното, което консумират.

„Мисля, че хората са много по-образовани за това, което пият. Те имат по-добре развито небце, научават малко повече за сложните вина, евентуално за вината от по-висок клас, вместо да купуват повече обикновени вина от по-нисък клас“, каза тя.

Промяната се случва в момент, в който експертите се надяват на възраждане на индустрията за производство на хубави вина след спад на цените от 11% през 2024 г. Според експертите демографската структура на купувачите на изискани вина се променя, като бейби бумърите (родени между 1946 и 1964 г. – бел. ред.) излизат от пазара, докато по-младите поколения започват да навлизат, включително чрез онлайн пазари, които спомагат за „демократизиране“ на достъпа до индустрията.

Фокина е съгласна, че сега хората са склонни да похарчат повече за една добра бутилка вино, вместо да купуват три с по-ниско качество например. Според нея нараства и интересът към половин бутилка вино, тъй като хората не искат непременно да отварят цяла бутилка вино например във вторник вечер.

Ръст на продажбите вино с ниско или без съдържание на алкохол

По-младите поколения са в основата на растежа и в друга област на индустрията: вината с ниско и без съдържание на алкохол.

Поколението Z (родените между 1996 г. и 2012 г. – бел. ред.) сега формира 45% от употребяващите алкохол и, за разлика от родителите си, посочва благосъстоянието като движеща сила на поведението си. Според проучване на Mintel тези на възраст 20-24 години във Великобритания са наполовина по-малко склонни да купуват алкохолни напитки, отколкото представителите на по-старите поколения, като една от причините за това е желанието да се даде приоритет на начина на живот и здравето.

ISWR отбелязва, че тъй като пазарът на безалкохолни напитки преминава през „трансформиращ период на растеж“, виното заема водеща позиция. Организацията очаква пазарът да нарасне с общ темп на растеж от около 12% между 2023 и 2027 г. в сравнение с 2% за бирата и сайдера.

Мишел Дукерис, главен изпълнителен директор на най-голямата пивоварна компания в света AB InBev, в неотдавнашно интервю за CNBC изрази оптимистичен тон по отношение на безалкохолните напитки. Той подчерта значението на социалните събития за потребителите и заяви, че безалкохолните напитки дават възможност на хората да продължат да общуват.

„Обикновено те не могат да пият, защото трябва да се приберат вкъщи с кола. Сега те могат да пият безалкохолна бира, да общуват с приятели. Но и да шофират и да се приберат вкъщи“, каза той, добавяйки, че много хора адаптират рутината си, като се обръщат към безалкохолните напитки.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай