По-добре комуникация между НАП и фирмите, но и повече отчетна работа за компаниите
Нови изисквания за бизнеса ще бъдат въведени у нас, което ще стане чрез нов счетоводен стандарт. Счетоводители обаче прогнозираха покачване на стойността на услугите им, а работодатели - още разходи за бизнеса. От Националната агенция за приходите (НАП) посочват, че новата одитна система, която се прилага в редица европейски страни, ще доведе до повече прозрачност.
Какво е SAF-T?
Въвеждането на международния стандарт за електронен обмен на данъчно счетоводни данни SAF-T ще стане поетапно, след като с приемането на Бюджет 2025 бяха гласувани в парламента и текстовете относно задължението за подаване на стандартен одитен файл за данъчни цели, съобщават от НАП.
Стандартният одитен файл за данъчни цели (Standard Audit File for Tax) е начинът за обмен на данни с данъчната администрация в унифициран (xml) формат. Стандартът обхваща предварително дефиниран набор от информация, свързана с дейността на дружеството – за плащанията, фактурите при покупки и продажби, дълготрайните активи, материалните запаси, собствеността на дружеството и др.
Към момента информацията, изисквана чрез SAF-T, се събира и съхранява от предприятията, но в различни формати. За да се стандартизира подаваната информация, се въвеждат специфични номенклатури, които да позволят подаването на информацията в структуриран вид. Въвеждането на SAF-T е ново ниво в комуникацията между данъкоплатците и НАП, което предполага регулярен обмен на данни между приходната администрация и компаниите в България.
Как ще се въвежда новият стандарт
Структурата, формата, съдържанието и начина на подаване на стандартния одитен файл ще бъдат утвърдени със заповед на изпълнителния директор на НАП, която в началото на месец май ще бъде публикувана за обществено обсъждане. Към заповедта ще бъдат приложени и стандартни номенклатури, които са неразделна част от файла.
През следващите няколко месеца приходната агенция ще разработи и внедри нова електронна услуга за приемане на данните за икономическата дейност и счетоводната отчетност на задължените лица в стандартизирания формат.
През юли НАП ще стартира пилотно тестване, което ще продължи 6 месеца. В този период избрани и поканени от приходната агенция дружества, регистрирани в Териториална дирекция на НАП „Големи данъкоплатци и осигурители", ще подадат доброволно Стандартен одитен файл за данъчни цели.
Големи и малки фирми
Следващият етап от въвеждането на SAF-T започва на 1 януари 2026 г. и ще продължи до края на годината. По време на него предприятията, които отговарят на критериите за „големи предприятия" по смисъла на Закона за счетоводството и са регистрирани в Териториална дирекция на НАП „Големи данъкоплатци и осигурители", ще бъдат задължени да подават счетоводната си информация към приходната агенция в унифицирания формат на базата на Стандартен одитен файл за данъчни цели SAF-T. Очаква се в тази група да попаднат около 450 лица, които ще бъдат уведомени за това в най-кратък срок.
През следващите пет години се предвижда задължителното подаване на счетоводни данни по новия стандарт да обхване всички регистрирани в териториалните дирекции на НАП данъкоплатци, отговарящи на критериите за големи, средни и малки предприятия по смисъла на Закона за счетоводството, както и регистрираните по Закона за ДДС микропредприятия.
От НАП напомнят, че новият начин на работа е в духа на разбирането за партньорския подход и ще надгради доверието между приходната администрация и нейните клиенти, тъй като ще се уповава на прозрачност и стандартизираност.
Плюсовете
Предимствата на новия начин на отчитане са по-добра, по-фокусирана и навременна комуникация между данъкоплатците и приходната агенция, по-ефективно справяне с управлението на риска за фиска (на национално и европейско ниво), намаляване на административната тежест за бизнеса и администрацията, повишаване на доброволното спазване от страна на данъкоплатците и др., посочват от НАП.
От там твърдят, че чрез имплементирането на разработения от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) унифициран стандарт за счетоводно отчитане SAF-T, НАП става част от 64-те държавни администрации, които извършват дигитална трансформация на своите данъчни системи. Сред тях са Португалия, Румъния, Полша и др., като ползите там вече са налице.
Недоволните
Счетоводители вече прогнозираха хаос и двойно повече работа, а те са само част от недоволните от новия стандарт. "Съвпада с въвеждането на еврото, съвпада с отмяна на хартиените трудови книжки и въвеждане на един нов регистър, и други справки, които се подават в последните няколко месеца от страна на счетоводителите. До 14-о число те трябва да въвеждат два пъти повече информация от това, което в момента се подава", коментира пред БНТ управителят на счетоводна къща Христо Петров.
Браншът признава, че необходимост от този международен стандарт има, но у нас липсват унифицирани електронни системи. Противно на твърдението на НАП, че новият начин на работа ще повиши доверието и ще доведе до прозрачност, счетоводителите са категорични, че повече прозрачност се постига чрез въвеждане на по-голям дял добри практики, което пък трябва да стане с ясното осъзнаване на участниците в бизнеса, че това е в тяхна полза. „Около 377 000 предприятия подават годишен отчет за дейността си, над 90% са микропредприятия“, разкри председателят на Института за дипломирани експерт-счетоводители Илия Илиев.
Друг аргумент на данъчните е, че понеже новият стандарт е разработен от ОИСР въвеждането му ще помогне за изваждането на страната ни от сивия списък за пране на пари, където тя упорито витае. Но работодателски организации предупредиха, че ще трябва да увеличат разходите си, т.е. възможно е някои да се изкушат да избягат от правилата и така да допълнят редиците на бизнесите в сивата икономика.
Още усложнения
Бизнеси вещаят, че съдържанието на изискваната информация ще ангажира голям организационен и финансов ресурс в българските фирми и обслужващите ги счетоводни къщи. НАП искат да получават повече информация и отчетност от фирмите, но не се интересуват как ще се случи това. Трябваше първо да създадат предпоставки за по-лесно преминаване към новия счетоводен стандарт, обясняват те и добавят, че най-силно ще пострадат малките фирми, които ще трябва да плащат за по-скъпа счетоводна услуга.
Предприемачите се притесняват също така от липсата на адекватни гаранции за сигурността на информацията, която е изключително подробна - движения и салда по счетоводни сметки, данни за плащания, включително начин на плащане, дълготрайни активи, материални запаси. В замяна на новата административна тежест работодателските организации призоваха финансовото министерство и НАП да премахне други бюрократични задължения като например подаване на дневници по Закона за ДДС.
Дори и големите предприятия, които разполагат със свои счетоводни отдели и ИТ специалисти, се притесняват дали ще се справят с новата задача до края на годината. От Асоциацията на банките например поискаха една година отсрочка, за да се подготвят за новата отчетност, но финансовият министър Теменужка Петкова сметна, че имат достатъчно време до края на тази година.
Фирмите влизат в нова IT епоха
Като цяло нужната информация, която ще се подава чрез SAF-T, вече е налична в съответните ЕRP системи или друг софтуер. Планирането на ресурсите на предприятието (Enterprise resource planning) е тип софтуер, който организациите използват за управление на ежедневните бизнес дейности, например счетоводство, снабдяване, управление на проекти, управление на риска, съответствие и операции с вериги за доставки. Пълният ERP пакет включва също и управление на ефективността на предприятието – софтуер, който помага за планиране, бюджетиране, прогнозиране и отчитане на финансовите резултати на предприятието.
В тази връзка по-скоро ще е необходимо еднократно усилие при внедряването на съответните функционалности за подаване на файла от задължените лица, както и за привеждане в съответствие на вече наличната информация към формата, който ще се изисква от администрацията. Тъй като обемът от изискваната информация е значителен, а начинът за представянето й има своите специфики, препоръчително е с подготовката да се започне възможно най-рано. Това ще позволи на компаниите да бъдат наясно къде се намират най-малко по отношение на наличната информация при тях, която би могла да покрие изискванията за SAF-T. Това би позволило впоследствие и по-плавното имплементиране на техническо решение за генериране на файла.
Основните доставчици на счетоводни софтуери, оказва се, имат готови технически решения, отговарящи на изискванията на SAF-T, например в Румъния. Макар и да има доста прилики между обхвата на SAF-T в България и Румъния, все пак съществуват и различия, част от които свързани и с особеностите на българската данъчна система. Доколкото подготвянето на SAF-T файл изисква и съобразяването на номенклатури, докато не бъде публикуван законопроектът, няма как да бъде разработено напълно работещо техническо решение.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com