Корабът Noble Globetrotter II, който ще извърши първия проучвателен сондаж за природен газ в блок „Хан Аспарух" в българската част на Черно море, ще бъде официално представен днес в Бургас от управителя на „Тотал" за България Ксавие Фожрас, съобщи БНР.
Поради огромните си габарити платформата премина през Босфора разглобена на части и в продължение на няколко дни на кея в Бургас бе завършен монтажа на кулата и допълнителните съоръжения. Днес предстои от фирмата, която спечели търга за концесията "Хан Аспарух" да представят съоръжението и графика за сондажа, предаде БНТ. Предварителните разчети показват, че там има залежи на над 100 млрд. кубични метра природен газ.
На представянето на сондажната платформа се очаква да присъстват министрите на енергетиката, на околната среда и водите, вицепремиера по еврофондовете Томислав Дончев и премиера Бойко Борисов.
"Първоначалните геоложки проучвания във връзка с блок "Хан Аспарух" и във връзка с блок "Силистар" са много оптимистични. Когато бъде направен този първи сондаж, ще видим какви ще бъдат резултатите от него. Резултатите от сондажа трябва да бъдат готови до четири месеца, в зависимост от метеорологичните условия", припомни енергийният министър Теменужка Петкова. Българското правителство разчита, че залежите ще бъдат достатъчни, за да се намали съществено необходимостта от внос на природен газ.
В предаването "Преди всички" преподавателят в Минно-геоложкия университет доц. Щерю Льомов обясни, че сондажът е с проектна дълбочина над 4 хиляди метра и място за притеснение от гледна точка на екологията няма. Съоръженията са изключително високотехнологични, така че само много груба човешка грешка би довела до проблеми, коментира Льомов.
Ако се направи аналогия с румънския опит в сондажни зони в Черно море и планирания там начален добив за 2020 година, можем да очакваме у нас това да се случи около 2024 година, посочи още преподавателят. Според него, освен цените на горивата, върху процедурите по подобни сондажи и момента за тяхното започване влияе и световната политическа конюнктура.
Потенциалът на Черно море нараства, а цените на местния добив също са зависими от световната конюнктура, посочи още Щерю Льомов.
В находището в Галата държавата е пропуснала възможността да се превърне в разпределителен център за района. Там нещата са към своя край по отношение на добива, но държавата ще трябва да се пребори за своите интереси по отношение на концесията за съхранение, отбеляза още Льомов.
Стандартнюз припомня, че в находището "Хан Аспарух" ще работи компанията "Тотал", а в "Силистар" проучването ще се извършва от "Шел". Конкурсите за проучване и търсене на нефт и природен газ в наши Черно море бе едно от първите решения на кабинета Борисов -2 в търсене на енергийна диверсификация.
Церемонията по представянето на сондажния кораб Noble Globetrotter II, който ще извърши първия проучвателен сондаж в блок „Хан Аспарух" е от 11,30 часа на „БМФ Порт Бургас" ЕАД.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com