Петролът продължава да поевтинява в началото на новата седмица, тъй като притесненията от въздействието на американските мита за вноса върху световния икономически растеж и търсенето на горива, както и нарастващият добив на производителите от ОПЕК+, намалиха апетита на инвеститорите към по-рискови активи, информира Ройтерс.
Суровият петрол сорт Брент, който е референтен за европейския пазар, поевтиня с 31 цента или 0,4% до 70,05 долара за барел, след като в петък поскъпна с 90 цента.
Американският лек суров петрол се търгуваше за 66,69 долара за барел или надолу с 35 цента (-0,5%), след като приключи петъчната сесия с повишение от 68 цента.
Американският петрол поевтиня за седма поредна седмица, което е най-дългата низходяща серия от ноември 2023 г. насам, докато Брентът отстъпи за трета поредна седмица, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи, а след това отложи влизането в сила на мита на ключовите доставчици на петрол Канада и Мексико, като същевременно повиши ставките за вноса на китайските стоки. Китай отвърна на САЩ и Канада с мита върху селскостопански продукти.
"Несигурността по отношение на митата е основният фактор за слабостта на пазара", посочват анализатори на Ай Ен Джи (ING), допълвайки че намаляването на цените на петрола от Саудитска Арабия и дефлационните сигнали от Китай също подтискат настроенията на пазарните играчи.
Междувременно цената на природния газ на лондонската борса ICE към 9:56 часа българско време се повиши с 0,58% спрямо стойностите при затварянето в петък, сочат данни на борсата.
Фючърсите за април на хъба TTF в Нидерландия са с цена 40,20 евро за мегаватчас (над 434 долара за 1000 кубични метра) тази сутрин, спрямо 39,97 евро за мегаватчас при затварянето на борсата в петък вечер.
На "Газов хъб Балкан" цената на природния газ в сегмента "Ден напред" за днешната доставка е 67,61 лв. за мегаватчас, което е спад с 8,21% в сравнение с вчерашната стойност.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com