Има някои неща, които могат да се купят само с пари, като членство в Клуба на $100 милиарда – елитната класа милиардери, които имат 12-цифрено състояние.
Тази година в нея се класираха рекордния брой от 14 души от цял свят. Миналата година те са били само шестима, отбелязва Fobres, пише "ДарикНюз". Много от топ милиардерите имат пари в следствие на свои технологични компании.
Милиардерите по в света са със 120% по-богати, отколкото са били преди десетилетие.
Но тези 14, чието богатство е нараснало с 255% през същия период, са се справили много по-добре от средния милиардер. Тяхното нетно богатство далеч изпреварва инфлацията и по-широкия фондов пазар. Най-богатите хора на света "струват" общо 2 трилиона долара, което означава, че само 0,5% от 2781 милиардери в света притежават 14% от цялото богатство на милиардерите.
Неотдавна 100 000 000 000 долара изглеждаха недостижими дори за милиардерите. През 1987 г., когато Forbes публикува първата си глобална класация на богатството, там има само двама души - японски магнати, притежаващи над 10 милиарда долара (около 27 милиарда долара в днешни пари).
Ето класацията на най-богатите:
Карлос Слим Елу
Нетно състояние: $102 милиарда | Източник на богатство: Телеком | Гражданство: Мексико
Слим е класиран като най-богатият човек в света от 2010 г. до 2013 г. със състояние от 74 милиарда долара в своя пик. Въпреки че сега пред него има 13 други милиардери, той все още е по-богат от всякога благодарение на скока на мексиканското песо и 60% скок в цената на акциите на неговия индустриален конгломерат Grupo Carso.
Амансио Ортега
Нетно състояние: $103 милиарда | Източник на богатство: Zara | Гражданство: Испания
Състоянието на Ортега е набъбнало с 26 милиарда долара от миналата година, повишавайки нетната му стойност до 12-цифрено число на фона на скока от 43% на акциите на неговия търговец на дрехи Inditex, който управлява веригата за бърза мода Zara. Портфолиото от недвижими имоти на Ortega, което включва логистични, жилищни и офис имоти предимно в Европа и Северна Америка, сега струва 20 милиарда долара и се отдава под наем на наематели, включително Apple, Amazon и Walmart.
Майкъл Блумбърг
Нетно състояние: $106 милиарда | Източник на богатство: Bloomberg LP | Гражданство: САЩ
Блумбърг беше три мандата кмет на Ню Йорк. Той прави и дългосрочни планове за парите си. Миналия април 82-годишният съосновател на финансовия технологичен и медиен гигант Bloomberg публично се ангажира да дари своя дял от 88% на Bloomberg Philanthropies, която финансира каузи като превенция на изменението на климата и обществено здраве след смъртта си, ако не и по-рано.
Сергей Брин
Нетно състояние: $110 милиарда | Източник на богатство: Google | Гражданство: САЩ
Лари Пейдж
Нетно състояние: $114 милиарда | Източник на богатство: Google | Гражданство: САЩ
Съоснователите на Google от четири години са отстранени от ежедневните операции, но остават най-големите индивидуални акционери в технологичния гигант. Пейдж почти се е скрил от публичното пространство, прекарвайки времето си на петте си частни острова, включително един във Фиджи и друг в Пуерто Рико. Брин пък излезе от полупенсиониране, за да представи промени в моделите на чат ботове за изкуствен интелект на Google миналата година и беше посочен като „основен участник“, когато Gemini беше пуснат през декември.
Мукеш Амбани
Нетно състояние: $116 милиарда | Източник на богатство: Диверсифициран | Гражданство: Индия
Амбани стана първият азиатски член на Клуба на $100 милиарда тази година, благодарение на процъфтяващите акции на неговия конгломерат Reliance Industries. През март той беше домакин на звездна тридневна гала, за да отпразнува предстоящата сватба на най-малкия си син Анант през юли. Риана изнесе частен концерт пред 1600 гости, включително Марк Зукърбърг, Бил Гейтс и Иванка Тръмп. Reliance Industries на Амбани притежава Network18, която е лицензополучател на Forbes Media.
Стив Балмър
Нетно състояние: $121 милиарда | Източник на богатство: Microsoft | Гражданство: САЩ
Собственикът на Лос Анджелис Клипърс ще премести своя отбор – петият най-ценен в НБА, на нов стадион това лято: (частно финансиран) Intuit Dome за 2 милиарда долара, близо до летище LAX в Ел Ей. Състоянието на Балмър нарасна с 40 милиарда долара от миналата година, което се дължи отчасти на по-високата стойност на Клипърс, но най-вече благодарение на скок в акциите на Microsoft.
Бил Гейтс
Нетно състояние: $128 милиарда | Източник на богатство: Microsoft | Гражданство: САЩ
Въпреки че е най-богат от всякога до сега, Бил Гейтс се класира най-ниско от 1992 г. насам заради силната конкуренция на върха, скъпия си развод през 2021 г. и 59-те милиарда долара, които е раздал за благотворителност. Съоснователят на Microsoft беше най-богатият човек в света за 18 от 23-те години от 1995 до 2017 г.
Уорън Бъфет
Нетно състояние: $133 милиарда | Източник на богатство: Berkshire Hathaway | Гражданство: САЩ
Бъфет, чийто дългогодишен бизнес партньор Чарли Мънгер почина на 99 години през ноември, се оказа в рядка вражда през изминалата година, спорейки с колегата си милиардер Джими Хаслам за цената на придобиването от Berkshire Hathaway на веригата за спиране на камиони на Haslam, Pilot Travel Centers. Страните се споразумяха през януари и Berkshire купи последните 20% от Pilot за 2,6 милиарда долара. Акциите на Berkshire са на рекордно високо ниво, с 30% повече от миналата година.
Лари Елисън
Нетно състояние: $141 милиарда | Източник на богатство: Oracle | Гражданство: САЩ
Десетилетие след като се оттегли като главен изпълнителен директор на Oracle, Елисън все още е председател, технически директор и най-големият акционер със своите 40% от компанията. Акциите на Oracle се повишиха с 34% и отхвърлиха над 1 милиард долара (преди данъци) дивиденти на Елисън през последните 12 месеца, което му помогна да стане по-богат с 34 милиарда долара. Другите му начинания не вървят толкова добре: делът му в X струва по-малко от една трета от 1 милиард долара, които е платил за него, а Project Ronin, стартиращ софтуер за рак, който той съоснова през 2018 г., е на път да затвори.
Марк Зукърбърг
Нетно състояние: $177 милиарда | Източник на богатство: Facebook | Гражданство: САЩ
След като акциите на гиганта Мета се сринаха със 75% от пика си през 2021 г., Зукърбърг уволни почти една четвърт от персонала си, като същевременно запази огромни залози върху ИИ и метавселената. Акциите почти се утроиха през последната година, правейки Зук, на 39 години, най-богатият, който някога е бил.
Джеф Безос
Нетно състояние: $194 милиарда | Източник на богатство: Amazon | Гражданство: САЩ
Основателят на Amazon спечели злато тази година както по отношение на богатството, така и по отношение на слънцето. Той е с 80 милиарда долара по-богат, благодарение на скока от 93% в акциите на неговия левиатан за електронна търговия. Междувременно той похарчи 150 милиона долара за закупуване на жилища на острова на „бункера на милиардерите“ в Маями като част от преместването си в слънчева, благоприятна за данъците Флорида след три десетилетия в ситен Сиатъл.
Илон Мъск
Нетно състояние: $195 милиарда | Източник на богатство: Tesla, SpaceX | Гражданство: САЩ
Мъск е далеч от ноември 2021 г., когато стана първият човек със състояние от 300 милиарда долара. Оттогава той печели и губи титлата „най-богатият в света“ няколко пъти, тъй като смелите му залози или се оправдават (оценката на SpaceX скочи с 80% до 180 милиарда долара), или се провалят (X струва около 70% по-малко отколкото когато го купи през октомври 2022 г., а акциите на Tesla се понижиха с 57% от края на 2021 г.).
През януари съдия от Делауеър анулира присъдените му през 2018 г. опции за акции на Tesla, които днес струват 46 милиарда долара. Forbes намали акциите с 50% в очакване на обжалването на Мъск.
Бернар Арно
Нетно състояние: $233 милиарда | Източник на богатство: LVMH | Гражданство: Франция
Той е най-богатият човек в света за втора поредна година. Богатството на Арно нарасна с 10% през 2023 г. благодарение на още една рекордна година за неговия луксозен конгломерат LVMH, който притежава Louis Vuitton, Christian Dior и Sephora. Миналата година модният гигант обяви 16,5 милиарда долара чиста печалба при 94 милиарда долара приходи. Арно циментира своя план за наследяване, за да запази семейния контрол през януари, когато предложи да добави синовете си Александър и Фредерик към борда на LVMH, където те ще се присъединят към двете му най-големи деца, Антоан и Делфин.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com