Продукция за рекордните 4,2 милиарда лева произведе минната индустрия през 2023 г.
800 млн. лв. е внесъл стратегическият сектор в държавния бюджет. Това са концесионни такси, ДДС, данъци върху печалбата и доходите на физическите лица, както и осигурителни вноски, сочат данните на Института за пазарна икономика. Към 2023 г. броят на действащите концесии за добив е 527, с обща площ на находищата от 1 142 декара.
Продукцията за миналата година е намаляла с 4% спрямо 2022 г., но този спад се дължи основно на 41% намаление в добива на лигнитни въглища, достигайки най-ниското ниво за последните десетилетия. Въпреки това, общата тенденция в добивната промишленост показва стабилно годишно нарастване на стойността на произведената продукция с около 13% и общо 34% за периода 2020 - 2023 г.
Впечатляващите данни бяха представени на традиционния форум по случай професионалния празник на минната индустрия. На събитието бяха отличени представители на компании от сектора за техните професионални успехи и социално отговорни инициативи. Най-изявените компании и личности получиха награди за своя принос към индустрията.
Сред присъстващите на форума бяха представители на държавни институции, включително заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите Стоян Тошев, председателят на Националния статистически институт Атанас Атанасов и президентът на КНСБ Пламен Димитров. Присъстваха също така представители на Българската академия на науките, Минно-геоложкия университет, Университета по архитектура, строителство и геодезия, Университета за национално и световно стопанство, както и кметове и председатели на общински съвети от различни общини.
Очаква се значителен ръст в търсенето на добивни суровини в Европейския съюз Ч до шест пъти през 2030 година и до 15 пъти през 2050 година, каза председателят на Българската минно-геоложка камара инж. Драгомир Драганов в доклада си за развитието на сектора. Той подчерта, че повече от три четвърти от ресурсите, които използваме ежедневно, са произведени от добивни суровини. За да отговорят на нарастващото търсене на минерални суровини, компаниите в сектора трябва да осъществят значителни инвестиции, които от своя страна изискват стабилна политическа и бизнес среда. Той също така отбеляза, че поставените от Европейския съюз цели изискват ефективно функционираща минна индустрия, като в момента ЕС използва 30% от световния добив на критични суровини, но добива едва 3% от тях.
Председателят на Камарата също така отбеляза, че минно-геоложкият сектор в България осигурява около 5% от БВП, в зависимост от международните цени на борсовите стоки. Основните материали, добивани у нас, включват лигнитни въглища, оловно-цинкови, медни и полиметални руди, гипс, варовик, бентонит, каолин, кварцови пясъци и огнеупорни глини. Около 80% от минните дейности се извършват по открит способ.
Що се отнася до човешките ресурси, към миналата година в сектора са били заети 18 857 души, което представлява намаление от 1,3% спрямо предходната година. Гилдията предлага различни възможности за стажове, стипендии, дуални програми, както и квалификационни курсове за персонала.
На церемония за награждаване в минерално-суровинната индустрия за 2023 г. "Асарел-Медет" АД, ръководено от инж. Николай Пелтеков, бе отличено за постигнатия 11-процентов ръст в добива спрямо предходната година. "Дънди Прешъс Металс Челопеч" ЕАД, с изпълнителен директор инж. Любомир Хайнов, получи награда за иновации за проекта "Изследователи на бъдещето", който внедрява изкуствен интелект и машинно обучение в проучвателни дейности.
Компанията "Имерис Минералс България" АД бе отличена за нулев трудов травматизъм през 2023 година. За екологични постижения и липса на нарушения бяха наградени "Родопи Еко Проджектс" ЕООД, "Ватия Кварц" АД с директор Люба Кожухарова и отново "Дънди Прешъс Металс Челопеч".
Награди за участие в гасенето на пожари получиха "Асарел-Медет" АД, "Елаците-Мед" АД с генерален директор инж. Стоил Димитров, "Дънди Прешъс Металс Крумовград" ЕАД с директор Ирена Цакова, и "Мини Марица-изток" ЕАД с директор Тодор Тодоров.
За корпоративна социална отговорност бяха наградени "Каолин" ЕАД с директор Димитър Ангелов за инициативата "Инвестираме в бъдещето на регионите" и "Геотехмин" ООД с управител проф. Цоло Вутов за проект "Да направим филм", който популяризира професията на миньора.
Колективни награди за принос към индустрията бяха връчени на ТоталЕнерджис, които отбелязват 100 години, и на "Мини Марица-изток" ЕАД за 60-годишнината на рудник "Трояново-3".
Персонални награди за заслуги в индустрията бяха присъдени на Марин Благиев ("Благиев инженеринг" ЕООД), Розалина Козлева ("Инфрапроект консулт" ЕООД), Любомир Ангелов ("Аква Тера Консулт" ЕООД), Мина Вълева ("Каолин" АД), Неделчо Бонев от "Минстрой Холдинг" и Петър Иванов от "Полимет импорт експорт" ООД.
Най-добрите студенти от Минногеоложкия университет "Св. Иван Рилски" бяха също наградени: Кристиян Динков, Красимира Георгиева и Виктор Веселинов. Награди от Научно-техническия съюз по минно дело и геология получиха проф. д-р инж. Георги Михайлов, проф. д-р инж. Иван Марков и доц. д-р инж. Евгения Тарасова.
Събитието завърши с коктейл, на който празнуващите и гостите заедно честваха Деня на миньора.
- 800 милиона внесе в хазната стратегическият сектор
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com