Министърът на туризма прави скок: Бранд Балкани

Регионът привлича гости от САЩ и Япония с общи маршрути и преживявания

Министърът на туризма прави скок: Бранд Балкани | StandartNews.com

Общи маршрути за културно-исторически, кулинарен и винен туризъм, които да пораждат преживявания и да оставят спомени, предложи ресорният министър Евтим Милошев на колегите си от Румъния, Черна гора и Албания. Голямата идея Бранд Балкани срещна подкрепата на трите държави и работата по нея вече започна.

С министъра на туризма на Албания Мирела Кумбаро

Първата стъпка от голямата балканска обиколка на Милошев бе разговорът му с министъра на икономиката, предприемачеството и туризма на Румъния Щефан-Раду Опреа, която се състоя по време на Срещата на върха на Европа Ностра в Букурещ. Милошев и министърът на културата Найден Тодоров бяха специални гости на церемонията за връчване на годишните награди на Европа Ностра. Те откриха и 

организирани в румънската столица от българския представител на Европа Ностра - "Общество културно наследство" с председател Славка Бозукова, издател и главен редактор на в. "Стандарт", и посолството на страната ни в Букурещ. Общество "Културно наследство" чрез дългогодишната си инициатива "Дипломация на Чудесата" и чрез националната кампания "Чудесата на България" от години е двигател на идеята за реализиране на Бранд Балкани. 

За света Балканите са цялостна дестинация с богата история и културно наследство, което можем да предложим заедно, каза Милошев на Опреа. Двамата набелязаха амбициозен план за представяне на двете държави като единна дестинация за културен, религиозен, а и зимен туризъм. Двамата министри заедно ще открият ски сезона в двете държави.

Балканската обиколка на Евтим Милошев за реализирането на Бранд Балкани продължи със срещи в Черна гора и в Албания.

като първа стъпка от Бранд Балкани обсъди Евтим Милошев с министър-председателя на Черна гора Милойко Спаич и веднага получи подкрепата му. "Един полет от 40 минути може да промени напълно динамиката на туризма и бизнес връзките между нашите две страни. Настоящият разговор е съгласуван с Министерството на транспорта на България и няма пречки от наша страна за установяването на въздушна свързаност", заяви Милошев. Черна гора застана и зад предложението му за създаването на интегриран туристически продукт, който обединява България, Черна гора, както и други балкански държави.

"Туристите от Япония и САЩ виждат Балканите като една дестинация. С едно посещение в рамките на седмица те искат да опознаят нашата култура, история и кухня. Въздушната свързаност между столиците на Балканите е от решаващо значение за постигането на това", посочи Милошев.

Евтим Милошев с премиера на Черна гора Милойко Спаич

Бранд Балкани бе основна тема на Милошев и при разговорите му в Албания. В Тирана той се срещна с албанския министър на туризма Мирела Кумбаро, като двете страни подписаха план за действие до 2027 г., насочен към развитието на устойчив туризъм, който ще допринесе са създаването на общ Бранд Балкани.
"Подписването на този план е

за нашето общо желание да работим за устойчиво развитие на туризма в региона. Радвам се, че намерих съмишленик в лицето на министър Кумбаро за визията за туристическия Бранд Балкани, който да обедини усилията ни и да надгради туристическия потенциал на нашите страни", заяви министър Милошев след срещата.

Министър Кумбаро подкрепи идеята за създаване на обща туристическа дестинация "Балкани", с фокус върху привличането на туристи от презокеански пазари. "Балканите сме твърде малки, за да разделяме пазара. Трябва да сме по-отворени и да се рекламираме едни други. Албания и България имат изключително богато културно и природно наследство - археология, обекти на ЮНЕСКО, потенциал за религиозен туризъм. Нашата кулинария също е свързващ елемент", подчерта Кумбаро. Тя изтъкна факта, че Албания вече е направила значителни инвестиции в инфраструктура и в развитието на агротуризма. "Нашата философия е да свържем всички възможности за туризъм - планините, морето и културното наследство, в целогодишен продукт. Над 25% от територията ни е защитена, а това е атракция за нов вид туристи, които търсят устойчиви преживявания", заяви тя.

Албания е привлякла над 10 милиона туристи през 2023 г., като до края на 2024 г. очаква ръст от 25%. Сериозен фокус и за двете страни е привличането на туристи, които остават за по-дълго и 

Министър Милошев подчерта, че потенциалът на туристическия Бранд Балкани е в транспортната свързаност. "Трябва да направим решителна крачка и да свържем Балканите по въздух. Можем да създадем отличен туристически продукт и маркетинг, но ако няма лесен достъп до дестинациите, няма да постигнем желая висок резултат," заяви той.

"Туризмът не е само бизнес - той е средство за културен обмен и създаване на трайни връзки между народите. Заедно можем да направим Балканите привлекателна и устойчива дестинация за туристи от целия свят," заключи министър Милошев.

Евтим Милошев честити рождения ден на президента на EКTAA Франк Оостдам

Преговорите на министър Евтим Милошев за Бранд Балкани продължават с разговори с Гърция, Турция и други балкански държави, като целта е до пролетта на 2025 г. да се осигури пълна въздушна свързаност в региона.

Мащабният план Бранд Балкани бе представен от Евтим Милошев и по време на Годишната среща на Европейския комитет на асоциациите на туроператорите и туристическите агенти (EКTAA). Домакин и организатор на форума, който се проведе в София, бе Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА), в партньорство с Министерството на туризма и двете най-големи общини в България - столицата София и най-старият жив европейски град Пловдив.

Евтим Милошев изрази надежда делът на входящия туризъм да продължи да нараства. За периода юни - юли 2024 г. 29,2 процента от входящия туризъм в България се осъществява организирано, посредством туроператорите и 35,1 процента от пътуванията на българите с лична цел в чужбина през второто тримесечие на 2024 г. са организирани отново от туроператори, каза министърът. 

"Надявам се в бъдеще 

като разчитаме на съществената роля на туроператорите в този процес, както и на разширяването на доброто ни сътрудничество с АБТТА и ЕКТТА", допълни Милошев.

Вярвам, че всички вие сте се уверили, че България заслужава да бъде предпочитана дестинация на Европейския комитет на асоциациите на туроператорите и туристическите агенти за 2024 г., обърна се министърът към участниците във форума и отбеляза, че ако все още това не е така, след посещението в Пловдив делегацията ще оцени страната ни като "истинско съкровище на световната туристическа карта".  

Министърът цитира данни, които показват, че за периода януари - август 2024 г. общият брой регистрации на туристите е близо 7 млн. По думите на министъра към момента по този показател туризмът в страната се развива по-добре от предходната и от предковидната 2019 г. Наблюдава се слабо забавяне на темпа на възстановяване на входящия туризъм от чужбина, като основни фактори за това са войната в Украйна, конфликтът в Близкия изток и загубата на наши основни пазари, каза министърът.

Той изрази удовлетворение, че делът на туризма в брутния вътрешен продукт на България се е повишил от 4,9 процента през 2021 г. до 7 процента през 2023 г. 

Евтим Милошев честити рождения ден на президента на EКTAA Франк Оостдам и му подари картина на българския художник Вили Николов. Негови картини притежават испанската кралица София, бившият премиер на Испания Хосе Мария Аснар и други популярни личности по света.

 

  • Евтим Милошев обсъди нови самолетни линии и план за действие с Румъния, Черна гора и Албания
    • две изложби за "Чудесата на България"
    • Въздушна линия между София и Подгорица
       
    • важен политически знак 
    • търсят високо ниво на обслужване
    • делът на входящия туризъм да продължи да нараства

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай