Любимката на народа Мика Зайкова, финансов експерт и бивш народен представител, скри шапката на министрите и всички финансисти, като изчисли колко точно трябва да е минималната заплата и защо. В интервю за SafeNews Зайкова препоръча на синдикатите да преговарят с правителството минималната работна заплата да бъде близка до издръжката от предходната година – 1454 лв..
Още в директивата за минималната работна заплата има три основни варианта, с които се дава насока за определяне на размера й. Единият е 50% от брутната работна заплата, който ползвахме досега. И ако продължаваме да го ползваме, тя трябва да бъде между 1080 и 1100 лв. И зависи от това, каква ще бъде средната заплата, каза Мика Зайкова.
Понеже ползваме последната средна заплата от 2024 г. Вторият вариант е 60% от медианната работна заплата. Знаете, че разликата между средната и медианната работна заплата е, че при средната се събират всички работни заплати и се делят на числеността на хората, които са ги получавали, продължи експертът.
Докато при медианната се изписват всичките работни заплати и се взима тази в средата. Която обикновено е по-ниска от средната брутна работна заплата. Има неща, които трябва да се вземат пред вид.
Първо, когато се взима само средната работна заплата, остава много малко пространство за договаряне, поясни Мика Зайкова. И допълни: „Т.е. да продължи колективното трудово договаряне, което ЕК оценява много високо. Защото при средната брутна и при средната медианна работна заплата не се отчита инфлацията, която е в следващата година. Това означава, че хората са ощетени”.
„Аз лично считам, че третият вариант, който дава ЕК в директивата и който според мен е най-правилният вариант, помага на хората да имат по-качествен живот. А това означава, че при най-ниската минимална работна заплата те трябва да могат да си покриват сметките за един месец”, категорична бе тя.
Ето какво още каза Мика Зайкова:
Това означава също, че минималната работна заплата трябва да бъде равна на издръжката на живота. Тя у нас е 1500 лв. Издръжката на живота е най-правилният ориентир. Дори да вземем миналогодишната, тя пак е над 1080 лв. Знаете, че 770 000 души получават заплати под 1000 лв.
Понеже минималната заплата е 933 лв. Но тя е брутна. Ако й свалим удръжките за данък и за осигуровки, чистата нетна сума е от порядъка на 741 лв. Което е почти половината от това, което е нужно за издръжката. Ако съм на мястото на синдикатите, ще настоявам да се ползва точно този механизъм.
Хората с минималното плащане трябва да могат да си осигурят издръжката.
Имайте предвид, че с тази издръжка се отчитат стоките и услугите в част от малката кошница. За разлика от другите страни, минималната работна заплата в България е 477 евро. С тази заплата могат да се напълнят само 8 кошници.
Докато с румънската минимална работна заплата могат да се напълнят 11. А немската, която е 2054 евро – не говоря за Люксембург, за Белгия, за Франция, където е много по-висока, могат да се напълнят 33 кошници. Това означава, че хората в тези страни живеят спокойно, дори и да получават минимални заплати. А те, за разлика от България, са много по-малко като относителен дял към всички заплати, които се получават.
3 026 000 са в работоспособна възраст у нас и наистина имат работа. От тях една трета не могат да си посрещнат сметките. А 80% много трудно го правят.
И са принудени да прибягват до тези ужасни бързи кредити, които крадат от бъдещето на децата им. Трябва да се преговаря с правителството, че минималната работна заплата трябва да бъде близка до издръжката от предходната година.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com