Кражбите на метали растат, рециклиращите компании готови за нови протести
Масови уволнения заплашват служителите в металургичната индустрия и рециклиращите компании. Причината е резкият спад на количествата събиран скрап след 13 юли. Тогава влязоха в сила текстовете в Закона за управление на отпадъците (ЗУО), според които граждани не могат да предават черни и цветни метали срещу заплащане. Със скрап могат да търгуват само фирми, а разплащанията могат да стават само по банков път. След като на 14-и и 15 юли фирмите за скрап блокираха границите с Турция и Сърбия, МОСВ поиска отлагане на текстовете до края на 2015 г., но Народното събрание все още не е гласувало промените в ЗУО въпреки ангажимента на трите основни парламентарни групи. Чуха се дори гласове на депутати, че няма нито един закон, който е наложително да бъде променян.
Не мога да приема твърденията на депутати, че промените в ЗУО не са важни, заяви Антон Петров, представител на "Виохалко" за България. Компанията е собственик на "Стомана", Перник, и други металургични компании у нас. Преди да твърди нещо, човек трябва поне малко да разбира от икономика, пазар и от рециклираща индустрия, коментира той. Тук става дума не само за "Стомана", а и за "Алкомет", "Аурубис България", "София мед" и за металургията изобщо, която е изправена пред срив заради рязко намалелите количества скрап, който е основната част от техния суровинен ресурс, обясни Петров. Това говори за тотална липса на интерес към металургичната индустрия, в която пряко са ангажирани 30 хил. души и която дава над 20% от българския индустриален експорт, каза той.
Кражбите се увеличават
Според бюлетините на МВР кражбите на скрап се увеличават, което говори, че кашата в нашия бизнес е пълна и че търговията с метали се връща в сивия сектор. Това коментира Иво Георгиев, председател на Асоциацията на рециклиращата индустрия (АРИ). Започнаха да работят много незаконни пунктове за изкупуване на метални отпадъци, каза Георгиев и даде за пример Първомай, Стара Загора, Разград и др. селища. Фирмите за рециклиране масово започнаха да изтеглят банковите си гаранции, обясни Георгиев и припомни, че всяка от тях плаща на местната РИОСВ банкова гаранция от 25 000 лв. плюс 5000 лв. за всяка площадка. Ще бъдат освободени поне половината от работещите в тях близо 14 000 души. Без хляб остават към 600 хил. души, които изкарват прехраната си със събиране на скрап и извършват реалното сметоразделяне у нас, каза Георгиев. Проведохме общо събрание на АРИ на 22 юли, на което решихме да започнем преговори с всички политически сили с идеята, ако не този, то следващият парламент да промени закона, коментира Георгиев. Ако това не стане, ще излезем отново в защита на интересите си, коментира още Иво Георгиев.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com