Любима напитка става лукс! Кафенетата на тръни

Цените скочиха със 70%

Любима напитка става лукс! Кафенетата на тръни | StandartNews.com

Цените на кафето по света достигнаха многогодишен връх през 2024 г., повишавайки се с близо 40% спрямо средната стойност за предходната година. Основна причина са неблагоприятните метеорологични условия, засегнали ключови страни-производителки, показва анализ на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО). 

Ръстът в цената продължава

Според проучване на ФАО относно тенденциите на глобалния пазар на кафе, през декември 2024 г. арабика, кафето с по-високо качество, предпочитано на пазара на печено и смляно кафе, се е продавало с 58% нагоре спрямо година по-рано. Същевременно робуста, използвана главно за разтворимо кафе и смесване, е отбелязала скок на цената от 70% в реално изражение. Това бележи стесняване на ценовата разлика между двата сорта за първи път от средата на 90-те години на миналия век.

Експортните цени на кафето се повишават допълнително през 2025 г., тъй като големите региони на отглеждане претърпят допълнителни значителни намаления на доставките, според ФАО. Ключовите фактори зад неотдавнашното увеличение на цените включват ограничени количества за износ от Виетнам, намалено производство в Индонезия и неблагоприятно време, което оказва влияние върху производството на кафе в Бразилия.

От поне четири години световното търсене, което по последни данни е 170 милиона 60-килограмови чувала годишно, надвишава предлагането при средно предлагане от 15-20 милиона чувала. Като се има предвид тази разлика, няма да е изненада, ако цената на чаша кафе се повиши с 20-25% през идните месеци.

Как се отразява на заведенията?

Кафето е основен продукт за кафенета, ресторанти и барове, така че всяко повишение в цената му води до по-високи разходи. 

В общи линии собствениците са изправени пред дилема: дали да увеличат цените на кафето за клиентите, рискувайки да загубят част от тях, или да запазят цените, но да намалят процента на печалба, който получават. Възможно е някои заведения да въведат различни стратегии, като предлагане на алтернативни кафета или нови промоции, за да задържат клиентите.

Онези кафенета, които имат по-голяма финансова стабилност, ще могат да задържат цените си по-дълго, привличайки клиенти от по-малки обекти.
В големите градове някои собственици вероятно ще опитат да задържат цените, за да не загубят редовните си клиенти. В по-малките населени места, където маржовете са по-малки, може по-бързо да видим поскъпване на кафето за крайните потребители.

Веригите вероятно ще имат повече гъвкавост – например, ще договарят по-добри условия с доставчиците или ще компенсират с промоции на други продукти. Независимите кафенета ще трябва да бъдат по-креативни – може да започнат да предлагат по-малки порции, алтернативи като студено кафе или дори различни методи на приготвяне, които правят продукта по-уникален и оправдават по-високата цена.

Важни са стандартите

Стефан Денчев, собственик на малка верига от кафенета в София, предпочита да гледа оптимистично на ситуацията. „Няма да усетим пълното въздействие на увеличението на цените веднага и навсякъде, но когато това се случи, ключът за нас е да бъдем открити и прозрачни, обяснявайки, че тези увеличения не са само за печалба, а за поддържане на бизнес, който подкрепя фермери, вносители, пекарни и персонал“, подчертава Денчев.

Според него най-важното нещо, което кафенетата могат да направят, е да спазват някакви стандарти. Ако клиентите плащат по-висока цена и не получават една и съща напитка всеки ден или тя не е достатъчно качествена, тогава ще мине много време преди да се върнат, ако изобщо го направят.

За много собственици на кафенета обаче остава решението с колко да вдигнат цените. Що се отнася до България, не става дума за стотинки, а за левове повишение. Бизнес разходите нарастват повсеместно и операторите трябва да вземат предвид всички тях, когато управляват цените на менюто. 

Как ще реагират клиентите?

Някои хора, особено тези, за които кафето е ритуал, вероятно ще продължат да го купуват, дори при по-висока цена. Те могат да компенсират с по-рядко посещение на заведения или избор на по-малки порции или брой на изпитите чаши.

Други може да започнат да търсят алтернативи – например, да преминат на домашно приготвено кафе, разтворими варианти или дори други енергизиращи опции, като чай или енергийни напитки.

Ако поскъпването е рязко, вероятно ще видим и временен спад в търсенето, докато хората свикнат с новите цени. Заведенията, които успеят да предложат нещо допълнително – уютна атмосфера, по-специално кафе или допълнителни услуги – ще запазят по-лоялна клиентела.

„Ако кафето поскъпне значително, вероятно бих започнал да си правя повече кафе вкъщи, но все пак бих продължил да пия навън от време на време – особено заради атмосферата и социалния елемент“, казва пред „Стандарт“ Николай Симеонов – редовен клиент на квартално кафене, което предлага качествена черна напитка в центъра на София. Някои заведения предлагат уникални блендове или специални методи на приготвяне, които трудно могат да се повторят у дома, така че бих запазил тези "кафе излизания" като малък лукс, продължава той. Казва, че за него кафето не е просто напитка, а преживяване – възможност да се откъсне от рутината, да се срещне с приятели.

По-задълбочено ангажиране с потребителите

По-високите цени на дребно водят до промени в поведението на потребителите, към които бизнесът на кафенетата ще трябва да се адаптира. Очакваното нарастване на потреблението в домашни условия вероятно ще накара производителите да се пренасочат към електронната търговия и абонаментните канали, подобно на времената на пандемията от ковид.

„Когато медиите говорят сензационно за увеличението на цените, това може да създаде ненужна паника“, признава Симеонов. Той обаче знае, че реалността е много по-цветна. Въпреки че разходите се покачват, голяма част от това увеличение е отдавна закъсняло и отразява по-справедлива стойност за производителите на кафе, независимо в коя държава са те. А обикновено става дума за държави с нисък социален статус на населението, което обаче се опитва да настигне доходите на развитите държави.

Това предоставя на пекарните на кафе, собствениците на кафенета и „занаятчиите“ възможности да се ангажират по-задълбочено с потребителите относно възприеманата стойност на кафето, коментират наблюдатели на индустрията. 

В специалното кафе има идея, че потребителите искат да бъдат по-образовани относно печенето, приготвянето на машина или по друг начин и по-широката верига на доставки. „Образоването“ винаги е нещо трудно в нашата епоха на сдъвкване и поднасяне на готова информация, но обясняването на стойността на това, което правят в бизнеса с кафе и кафенета, е от съществено значение и трябва да се прави с мек подход. Ключът е да се направи всяка споделена информация привлекателна и уместна. Приоритет трябва да бъде гаранцията, че когато хората влязат в кафене и платят малко повече, те се чувстват така, сякаш получават нещо, което си струва всяка стотинка.
 
"Кафенетата трябва да правят нещо повече от просто прехвърляне на разходите - трябва трябва да се съсредоточим върху това, което ни кара да си заслужава усилието и цената. Покачващите се цени трябва да накарат кафенетата да удвоят стойността, която предоставят отвъд чашата. Това означава инвестиране в образование, обслужване и разказване на истории – помагане на хората да разберат за какво плащат и защо си струва. Според мен това е възможност за кафенетата да повишат стандарта, а не само цената", смята Николай Симеонов.
 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай