Паника настъпи на световните финансови пазари.
Те продължават да се сриват след решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи мита.
Само днес борсовият индекс в Лондон падна с почти 4%. Петролът тип Брент се срина под 70 долара за барел.
Индексите на „Wall Street” отбелязаха най-големия си дневен спад от 5 години насам, когато попаднаха под ударите на пандемията от коронавирус.
Започналият вчера след обявяването на американските мита срив на световните борси продължава и днес. Икономисти заговориха за катастрофа - дума, която рядко е била използвана през последните десетилетия.
„Митата имат двоен ефект. От една страна, те естествено увеличават инфлацията както в Еврозоната, така и в САЩ. От друга страна, те естествено имат възпрепятстващ ефект върху търсенето в глобалната икономика”, заяви Тим Ошнар, експерт по капиталови пазари.
Само вчера, американските капиталови пазари са изгубили 5% от стойността си или 1 трилион долара. Приближеният на президента Тръмп Илън Мъск е понесъл един от най-тежките удари на борсата - той е изгубил 11 милиарда долара. Технологичната компания „Епъл” пък е изгубила 314 милиарда долара от пазарната си стойност, след като акциите ѝ се сринаха с 9%.
„Това, което знам със сигурност, е, че това беше катастрофален ден за нашата икономика и за американците. Искам да кажа, че дори „Джей Пи Морган” твърди, че е било наложено най-голямото увеличение на данъците, което сме виждали в тази страна от 60-те години на миналия век”, заяви Тина Смит, сенатор от Демократическата партия.
Фючърсите на суровия петрол паднаха до най-ниската си стойност от години насам. Автогигантът Stellantis, който произвежда колите на „Фиат”, „Крайслер”, „Пежо”, „Ситроен” и „Опел” вече започна да уволнява хора във фабрики в Канада и САЩ.
„Аз имам група от 470 работници, които се притесняват. Не знаят дали ще трябва да си търсят нова работа”, казва Дени Бътлър, синдикат на работници в автомобилния сектор.
Засега няма яснота дали президентът Тръмп иска да ползва въведените мита като инструмент в преговори с другите страни, или планира да останат такива за дълго. Засега той настоява, че са много добра мярка.
„Пазарите ще се развиват, акциите ще растат. Страната ще процъфти", казва Тръмп.
Реакцията на останалите държави е практически изцяло негативна, а Европейският съюз обяви, че ще отговори до средата на месеца.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com