Двама се карат, трети печели. Това се случва при всяка война, не прави изключение и петролната. Докато Саудитска Арабия и Русия се караха за квотите за ограничение на добива и всяка от тях претърпя милиарди загуби, оказа се, че Китай е понесъл несгодите от спрените заводи и магадини заради пандемията от коронавирус, откъдето той плъзна по света, но в същото време че спечелил в дългосрочен план милиарди от невиждано ниските цени на петрола. Попълнил е рекордно резервите си, съобщи Reuters.
За първото тримесечие дневно Китай е внасял рекордните 10,2 милиона барела дневно, почти двойно в сравнение с миналата година. За този период добивът в страната е бил по 3,8 милиона барела, а преработката в „китайските чайници“ е била 12 милиона барела. Това ознавача, че 2 милиона са отивали дневно в резервоарите.
Пекин остава най-големия вносител на петрол в света. Сумарно, със своите 14 милиона барела в денонощие потреблението е сравнимо с това на Великобритания, Германия, Испания, Италия, Франция, Южна Корея и Япония взети заедно. Недостатъчният брой хранилища по света беше и главната причина за срива на цените от началото на година. Единствената страна, която може да се позволи увеличаване на запасите е Китай, която разполага с огромни обеми.
През април страната има намерение да увеличи още вноса по море поне с 550 000 барела дневно.
От 1 май влиза в сила новата сделка за петрола, според която добива в страните отОПЕК+ се намалява с 9,7 милиона барела за денонощие.
Преди малко стана ясно, че цените на петрола паднаха по рекордно ниско ниво, а майските фючърси за американския сорт WTI са 11 долара за барел на Лондонската борса. Такива стойности не са отбелязвани от началото на борсовата търговия.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com