"Булгаргаз" подписа споразумение с турската държавна енергийна компания "Боташ" (BOTAŞ) за достъп до терминалите за втечнен газ (ВПГ) и газопреносната мрежа в Турция. Това стана на церемония в Гранитната зала на Министерския съвет.
Документът бе подписан от ръководствата на "Булгаргаз" и "Боташ" в присъствието на служебния министър на енергетиката Росен Христов и турския министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез.
Споразумението ще е за срок от 13 години.
Благодарение на това споразумение ние осигуряваме възможността да закупуваме газ от всички световни производители и да го разтоварваме в турската страна, заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов след подписването.
Христов определи подписването на документа като "исторически момент".
През изминалата година имахме сериозни проблеми с доставките на втечнен природен газ именно заради недостига на инфраструктура. Сега, съвместно с колегите от Турция, решаваме този проблем, отбеляза още Христов.
Документът, даващ достъп до терминалите за втечнен газ (ВПГ) и газопреносната мрежа на южната ни съседка, бе подписан в Министерския съвет от ръководствата на двете компании в присъствието на министъра на енергетиката Росен Христов и турския министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез.
Споразумението поставя началото на сътрудничество в сферата на енергетиката между двете страни, изтъкна българският служебен енергиен министър. "Това бе договорено на Коледа - 24 и 25 декември, и се подписва в първия работен ден на новата година, така че това е наистина голямо начало", зави Христов. По думите му това се случва буквално 3 седмици, след като президентите на България и Турция са договорили мащабното сътрудничество между двете държави.
Турският министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез изрази задоволство, че въпросите, обсъдени по време на срещата в Истанбул през миналия месец, вече се "превръщат в конкретни стъпки". "Днес подписахме един протокол, който ще развие сътрудничеството по отношение на природния газ между двете страни и ще засили нашите отношения", коментира Дьонмез. Освен това този протокол е важен за повишаване на сигурността на доставките на синьо гориво в Балканския регион. Срокът на това споразумение е 13 години, като 1,5 млрд. куб. метра газ на година ще бъде трансфериран, посочи турският министър.
Със споразумението България ще има достъп до 5 терминала в Турция за ВПГ. В южната ни съседка има 7 различни линии и терминали за ВПГ. Капацитетът, който е залегнал в подписаното споразумение, е наличен, а може и да бъде увеличен, допълни Фатих Дьонмез.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com