Банкерите ще започнат да предлагат облекчения за фирмите, прогнозира Румен Гечев
Да се премахнат банковите такси за разглеждане и усвояване на кредитите за дребния бизнес, както това беше направено за потребителските и ипотечните заеми за граждани. За това настояват предприемачи от малките и средните предприятия. С промените в Закона за потребителския кредит, които ще влязат в сила през юли, заемите за жилище се освобождават от такса за предсрочно погасяване, както и за разглеждане на документите и за усвояване. От малкия бизнес заявяват, че фирмите с 3-4 служители също би трябвало да ползват тези облекчения, тъй като доходите им са доста ниски и на практика едва оцеляват.
Най-несправедливо на предприемачите се струва налагането на ежегодни такси при ползване на овърдрафт. Въпреки че този кредит е предварително договорен към основния, всяка година фирмите са длъжни да представят документи за финансовото си състояние и съответно всяка година плащат такси за разглеждане и усвояване. А те никак не са малки - около 1% върху сумата, твърди Любов Маркова, дребен предприемач. Така за овърдрафт от 100 хил. лв. всяка година освен лихвата, която не е никак малка, фирмите олекват още с 2 хил. лв. само за двете такси.
Няма изгледи това да се промени скоро, каза за "Стандарт" депутатът от БСП Румен Гечев. Последните промени в банковото законодателство бяха направени скоро и едва ли ще има нови до края на годината. Но предполагам, че банкерите сами ще се убедят в необходимостта от облекчения и за бизнеса, прогнозира депутатът.
"Девня Цимент" инвестира 160 млн. евро
Нова производствена линия ще бъде пусната в експлоатация в завода на "Девня Цимент" АД от септември, съобщиха от Министерството на икономиката и енергетиката. Инвестицията е на стойност 160 млн. евро. Годишният капацитет на новата линия ще бъде близо 1,5 млн. тона цимент. По време на строителната фаза инвестиционният проект генерира приблизително 1000 работни места. Строителството на новата производствена линия започна през 2012 г. Това е и един от най-големите индустриални проекти, осъществявани в България през последните 20 години.
"Девня Цимент" АД е собственост на "Италчементи Груп" - петия по големина производител на цимент в света с производствен капацитет от приблизително 68 млн. тона цимент. Групата навлиза на българския пазар през 1998 г. с приватизацията на "Девня Цимент", а след това през 1999 г. купува и "Вулкан цимент" край Димитровград. До момента "Италчементи Груп" е инвестирала над 400 млн. лв. у нас, което я нарежда сред най-големите инвеститори в страната.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com