Греда! Кроят нов енергиен данък

Нов данък върху зелената енергия

Греда! Кроят нов енергиен данък | StandartNews.com

България трябва да разчита на зелени енергийни мощности след 2050 година за да има ток, но се оказва, че те ще бъдат спънати с нов енергиен данък. Тайно и полека, кабинетът е решил да ги обложи с по-висок налог върху производството. Очаква се това да стане на правителственото заседание в сряда.

Така вместо да инвестират в съоръжения за производство и съхранение на енергия, те ще пълнят безкрайни държавни джобове.

В момента за фотоволтаиците, например, таванът е 180 евро или 350 лв. Очаква се да стане 300 лв., което ще бръкне в джоба на стотици инвеститори в такива проекти.

Мярката с облагането на тавана на приходите на производителите на енергия беше въведена временно с Европейски регламент. Нейният срок в ЕС изтече на 30 юни 2023 година.

Тъй като в България обаче временните мерки са най-трайни действието бе удължено до 31 декември 2012 г.

Сега кабинетът иска да удари производителите с допълнителен данък. Очевидно причината не е евтин ток за фирмите, тъй като през последните дни електричеството на Българската енергийна борса е сред най-скъпите в Европа. А възможност за повече приходи във Фонд енергийна сигурност, а оттам преразпределение по държавните канали.

Скандалното е, че тези приходи и мярката като цяло не са разчетени никъде.

В Закона за държавния бюджет за 2023 г. не е предвидено, че таваните на приходите ще се променят.

Принципно, това не е задължително, защото мярката се налага с решение на Министерския съвет.

Но е безумно да се налагат нови данъци, които не са предвидени от финансовото министерство.

Мярката противоречи категорично на  европейските цели за енергетика без вредни емисии до 2050 г.

От друга страна се посяга грубо върху ВЕИ сектора, който единствен инвестира в нови мощности, но вече търпи загуби заради досегашните нулеви цени.

От началото на годината почти всеки ден има часови пояси, когато произвежданият от ВЕИ ток е снулеви, дори отрицателни цени. Отрицателни тъй като при цена на тока 0 лв., производителят плаща независимо от нулевата цена средно по 10 лв. на мегават за преносни и балансиращи услуги (т.е. крайната цена за производителя е била отрицателна величина – 10 лв. загуба на произведен мегават). Но въпреки това, държавата не само не предлага варианти за компенсиране на тези загуби, но търси начини да отнеме целия остатъчен ресурс от ВЕИ сектора чрез смъкване на приходните тавани.

Какво означава всичко това?

Убива се българския бизнес с неясни цели и мотиви.

България вече е на път да загуби регионално конкурентно съревнование за привличане на инвестиции в енергийния сектор в сравнение със съседните ни държави. Подобна мярка напълно компрометира възможността да сме конкурентноспособни на пазара на зелена енергия на регионално и европейско равнище, твърди председателят на Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия Никола Газдов.

Нещо повече, ако континентът започне да разчита само на зелен ток през 2050 г., а България няма достатъчно мощности, ще се принудим от износител да станем вносител на електроенергия.

А това означава високи сметки и обедняване за голяма част от населението, пише БЛИЦ

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай