Руският министър на промишлеността и търговията Денис Мантуров очаква от 1 януари догодина по газопровода „Турски поток“ да тръгнат първите доставки на синьо гориво. Газопроводът вече ще се нарича "Балкански поток". Енергийният министър на България Теменужка Петкова заяви, че се полагат усилия за изграждане в срок на тръбопровода от границата ни с Турция до Сърбия.
Двамата обявиха очакванията си на пресконференция след завършилата в резиденция "Евксиноград" край Варна. В морския град се състоя заседание на Междуправителствената българо-руска комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество.
До 1-ви януари 2020 година България трябва да изгради необходимата инфраструктура от турско-българската граница до сръбската и да тръгне газ по газопровода.
Министър Теменужка Петкова определи значението на проекта „Турски поток“ като стратегическо.
„Този проект е от изключително важно значение не само за България, но и за целия регион и затова ние наричаме този проект „Балкански поток“. Всички наши действия, свързани с реализацията на този проект, са изцяло съобразени с европейското законодателство, с изискванията на ЕС, на третия либерализационен пакет, така че вървим напред“.
Що се отнася до проекта АЕЦ „Белене“ и двете страни бяха категорични, че без участието на „Росатом“ той е невъзможно да се реализира, независимо кой ще бъде избран след приключването на конкурса.
Удължаването на срока за експлоатация на 5-и и 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ е приоритет на правителството, който се реализира успешно, декларира министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
„Както знаете през 2017 година Агенцията за ядрено регулиране удължи живота на пети блок на АЕЦ „Козлодуй“, сега предстои, очакваме в началото на месец октомври, да бъде удължен животът и на шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ на база на всичките дейности, които бяха извършени с нашите партньори от „Росатом“. По закон е десет години, срокът е удължен до 60 години, но по закон може да бъде удължена лицензията на всеки десет години“, каза Петкова.
Мантуров на свой ред очаква от 1 януари догодина по газопровода „Турски поток“ да тръгнат първите доставки на синьо гориво. Теменужка Петкова заяви, че се полагат усилия за изграждане в срок на тръбопровода от границата ни с Турция до Сърбия.
По думите на министър Петкова близо 6% от външноикономическият оборот на страната ни е с Русия. Като перспективни за инвеститорите, както от Република България, така и от Руската федерация бяха очертани области като енергетика, промишленост, селско стопанство, оборудване и технологии за хранителната промишленост, туризъм, инфраструктурни проекти и други. По време на провелия се бизнес форум, организиран от Изпълнителната агенция за малки и средни предприятия, бе подчертано, че отношенията между компаниите от двете страни следва да бъдат засилени.
В областта на туризма сътрудничеството между Република България и Руската федерация бе положително оценено. Договорено бе разширяването на съвместната работа между регионалните туристически организации и компании. По отношение на селското стопанство страните поеха ангажимент за продължаване на сътрудничеството в областта на животновъдството, растениевъдството, аквакултурите и други. По време на комисията бе обсъдена и възможността за установяване на нова фериботна линия между в Черно море.
По време на комисията бяха подписани меморандум за сътрудничество между „Интер експо център България“ и изложбено обединение „Рестек“, както и споразумение за сътрудничество между „Техноинженеринг груп България“ и Инженерна компания „Интерблок“ Русия.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com