Българската агенция по безопасност на храните преминава към втора фаза на проверките на качеството на млякото в родните ферми. Днес ръководството на БАБХ се срещна с фермерите по повод мерките, които са предприети за контрол на качеството на млякото.
"През първия етап на проверките имаше много ферми, които не отговаряха на изискванията. Но при повторните, след издадените предписания на фермерите, резултатите са доста по-добри", каза д-р Дамян Илиев, изпълнителен директор на БАБХ. "Фермите, които не отговарят на изискванията, ще имат 3 месеца да се поправят, а млякото, което не отговаря на изискванията, но не тотално, ще бъде допуснато за направата на сирене с 60 дни зреене", обясни д-р Илиев. По думите му само в 6 проби от българско сирене са открити растителни мазнини при взети 400 и изследвани 164, затова не може да се твърди, че 2/3 от сиренето в магазините е с растителни мазнини. Вчера стана ясно, че в България са внесени 200 тона мляко от Унгария, Чехия и Словакия, което не отговаря на нашите изисквания и от него също може да се направи само сирене. На срещата млекопроизводителите са предложили всичкото вносно мляко да подлежи на постоянен контрол. "Ние не сме съгласни от това мляко да се прави сирене със зреене от 60 дни. Млякото трябва да бъде унищожено за сметка на този, който го внася", каза Димитър Зоров, председател на Асоциация на Млекопреработвателите в България (АМБ).
"Получих информация, че на места родното мляко спира да се изкупува за сметка на вноса. Голяма компания е съобщила на фермерите, че спира да изкупува млякото им, защото ще работи изцяло с вносно мляко", каза пред "Стандарт" Рангел Матански, съпредседател на Националния съюз на говедовъдите в България.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com