Експерти изнесоха истината за лудото поскъпване на имотите у нас

Много хора вече имат 200 000 евро, за да си позволят сделка за имот в София

Експерти изнесоха истината за лудото поскъпване на имотите у нас | StandartNews.com

Източник: бТВ

Докато цените на имотите отбелязват двуцифрен ръст в България за последната година, расте и размерът на ипотечните кредити.

През последното тримесечие на миналата година имотите у нас са поскъпнали с 18,3% спрямо същия период на предходната година, сочат данните на националната статистика. На годишна база пък БНБ отчита ръст в кредитирането. По-значителен е при жилищните заеми – те са близо 26,5 милиона лева и нарастват на годишна база с 29 на сто.

Средната цена на двустаен апартамент в столицата е между 170 и 200 000 евро в зависимост от района и състоянието на имота. Според кредитни консултанти интересът към имотите е силен, а в същото време купувачите са повече от продавачите. Анализаторите на пазара отчитат, че за заем от 200 000 лева, който ще се изплаща 25 години със средната за пазара лихва в момента месечната вноска възлиза на 895 лева.

„Ръстът на цените на имотите се запазва стабилен, има търсене, имаме си кредитиране, това кредитиране обаче се дължи не толкова на търсенето на домакинствата, колкото на това, че се увеличава средният размер, при който се отпуска един ипотечен кредит, провокирано от ръста в цените на имотите“, каза пред бТВ финансовият анализатор Десислава Николова.

И тъй като имотите са скъпи, често домакинствата взимат и потребителски заем, за да ремонтират новия си дом. При потребителските кредити обаче и лихвите са по-високи – за кредит от 20 000 лева за 10 години при средна лихва, вноската за месец е почти 252 лв.

„Това, че растат и доходите ще помага да не  расте процентът на необслужените кредити“, обясни икономистът Стоян Панчев.

Кредитният консултант Тихомир Тошев обясни в ефира на бТВ, че много хора вече имат 200 000 евро, за да си позволят сделка за имот в София. „Всичко това често идва от спестявания в банките. Това се случи заради кризата 2008 г. и после заради коронавируса. Голяма част от сделките са кешови. 59% от сделките в столицата са с кредит“, разкри той.

Софиянците отделно имат и добри финансови възможности и купуват освен за себе си и за инвестиции. „Най-много с тази цел се търсят двустайни апартаменти, а за лични нужди – тристайни. Българинът се научи да търси по-висок стандарт на живот“, заяви експертът.

Той добави, че има рекордни сделки в София. „От 2000 до 8000 евро на квадрат. Звучи като от филм, но са факт подобни покупки. Цената се определя от локацията“, заяви Тошев.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай