- Глобалната среда на несигурност, слабият износ, липсата на квалифициран персонал и поскъпването на труда водят до съкращения на персонал в индустрията
- Ръстът при цените на храните и безалкохолните напитки допринася най-силно за динамиката на инфлацията
Анализирайки последните данни на НСИ, експерт на ОББ коментира ключови тенденции в икономиката на страната.
През февруари 2025 г. индустриалното производство регистрира спад от 7,4% (спрямо февруари м.г.), главно поради значителното съкращаване в обема на промишлеността и въпреки солидния ръст при производството на енергия. „Промишлеността регистрираше леки ръстове в месеците от последното тримесечие на 2024 г. и след като плавно премина на отрицателна територия през януари, колабира с -10% към февруари 2025 г.“, коментира главният икономист на ОББ д-р Емил Калчев.
Общата среда на несигурност, генерирана от политиката на Доналд Тръмп и в частност очакванията за драстично повишаване на вносните мита, се отрази на българската промишленост. „Въпреки че националният износ за САЩ е само 2,5% от общия износ на стоки (за 2024 г.), страната изпита значително по-силно влияние, тъй като е интегрирана в европейската и глобалната икономика. По-специално тя е част от производството на автомобили като поддоставчик на елементи и детайли и именно там тече процес на свиване на производството“, изясни д-р Калчев.
Така от информация на Агенцията по заетостта става ясно, че са подадени ред заявки за масови съкращения на персонал. „Например, тече процедура по закриване на японския завод за автомобилни кабели "СЕ Борднетце-България", където бяха заети близо 1000 работещи. Недостигът на квалифициран персонал, съпроводен от солидния ръст на средната работна заплата и повишаването в цените на електричеството също работят в посока свиване на производството в среда с много изострена ценова конкуренция“, отбеляза още д-р Калчев.
Добивната промишленост отново регистрира спад на производството в размер на 2,2% за февруари, който е по-малък от този в предходния месец от -4,5%. Единствено производството на енергия излиза на положителна територия в много студения февруари с ръст от 11,2% (спрямо февруари м.г.) след срутването с -28,8% през декември и последвалото значително възстановяване до -13,6% към януари.
Секторът на строителството отчете спад с -2,4% през февруари (спрямо февруари 2023 г.), като и трите му сегмента се влошават. Така сградното строителство премина на отрицателна територия с -7,2%, след като регистрира последователни ръстове през декември с 4,3% и януари с 5,6 на сто. Строителството на съоръжения също отбеляза незначителен спад от -0,4% през февруари, на фона на ръстове от 13,3% през декември и с 11% през януари. Подобна тенденция се наблюдава и при специализираното строителство, което все пак остана в положителната зона.
„Като цяло тази динамика може да се отнесе към студения февруари, но спадовете извън сградното строителство са свързани и с политическата ситуация, закъснялото приемане на държавния бюджет, замръзналото усвояване на европейски фондове и др. Предвиждаме „отпушване“ на публичните инвестиции в инфраструктура в следващите месеци и обръщане на динамиката на сектора“, прогнозира д-р Калчев.
Потребителската инфлация (по националната методология) остана през март (спрямо март м.г.) на ниво от 4%. „За нея в положителна посока най-силно допринася ръстът на цените на храните и безалкохолните напитки с 1,6 пр.п., следвани от жилищата, водата, електричество и горивата с 0,8 пр.п., ресторантите и хотелите с 0,6 пр.п., алкохола и тютюна, както и здравеопазването с по 0,3 пр.п.“ , изясни главният икономист на ОББ.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com