Един метал прави нова държава №1. Най-голямата сделка

Световната икономика се преобръща

Един метал прави нова държава №1. Най-голямата сделка | StandartNews.com

Литият, който вече преобръща световната икономика, започна да пренарежда държавите. Австралия измества САЩ на върха след най-гомялата сделка в минната индустрия.
 
Втората по големина минна компания в света "Рио Тинто" (Rio Tinto) обяви, че ще придобие американския производител на литий "Аркедиъм литиъм" (Arcadium Lithium) за рекордните 6.7 млрд. долара.

Така австралийският минен гигант ще разшири контрола си върху метала за батерии, като се връща в битката за сливания и придобивания с най-голямата си сделка от 17 години насам.

"Рио Тинто" информира, че ще плати по 5.85 долара на акция, емитирана от "Аркедиъм литиъм". Това е премия от 90 на сто спрямо борсовата цена на акциите на производителя на литий при приключване на търговията на 4 октомври. Сделката ще бъде извършена изцяло в пари.

Придобиването на "Аркедиъм литиъм" ще превърне "Рио Тинто" в един от основните играчи на световния пазар на литий, отбелязват пазарни анализатори.

Литият е един от металите, които са от ключово значение за прехода към икономика, която не замърсява околната среда. Той се използва при производството на батерийни клетки за електрически автомобили, на батерии за смартфони и преносими компютри, при изграждането на фотоволтаични системи, при създаването на медицинска апаратура и в редица други високотехнологични сектори.

"Рио Тинто" е най-големият доставчик на желязна руда в света. Минният гигант обаче постепенно се ориентира към полезните изкопаеми, които са от ключово значение за прехода към "зелена" и високотехнологична икономика, отбелязва Ройтерс.

Изпълнителният директор на "Аркедиъм литиъм" Питър Коулман заяви, че сделката трябва да помогне за финансиране на проекти за добив на литий в Китай, Аржентина, Канада и Австралия. Той посочва в писмо до акционерите, че "с приемането на предложената транзакция от по-голям и диверсифициран играч, те могат да избегнат потенциални забавяния или неуспехи в изпълнението на проекти, в замяна на незабавна възвращаемост".

През последните месеци "Рио Тинто" се сблъска с протести на екоактивисти и местното население в Сърбия, които се обявиха против разработването на литиевата мина край Ядар. Сделката с придобиването на "Аркедиъм литиъм" ще даде тласък в добива на литий от "Рио Тинто", отбелязва "Блумбърг".

Ако сделката получи одобрение от регулаторните органи, "Рио Тинто" ще стане третият по големина доставчик на литий в света.

Анализатори смятат, че това е доста рискова сделката, защото литиевата индустрия се бори със свръхпредлагането и затихващите продажби на електромобили. Това доведе до по-ниски цени на лития и намаляване на производството на мините по света, поне временно.

По-рано тази година "Аркедиъм литиъм" обяви, че спира мината си в западна Австралия, позовавайки се на ниските пазарни цени. Австралия е най-големият доставчик на литий в света, който се използва при производството на различни продукти.

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай