Икономиката на България страда от прекомерни дисбаланси, които изискват решителни политически действия и специално наблюдение. Това се казва в прессъобщение на ЕК, която задълбочи процедурата за икономически дисбаланси по отношение на България, Франция и Германия, като ги премести в по-тежки категории в шестстепенната скала за оценка.
По-конкретно за България, трусовете във финансовия сектор през 2014 г., подобряващата се, но все още негативна външна позиция, корпоративната свръхзадлъжнялост и слабата гъвкавост на пазара на труда представляват макроикономически рискове и заслужават внимателно наблюдение, посочват от ЕК.
Eврокомисарят по икономическите и финансовите въпроси, данъците и митниците Пиер Московиси обясни, че досега България е била в процедура за дисбаланси в дадената област, а сега се налага процедурата да бъде задълбочена заради банковата криза от 2014 г. На своя сайт ЕК обяснява какво означава специално наблюдение. То предполага допълнителни технически мисии в страните членки и доклади до Съвета на ЕС. По принцип има две такива мисии годишно - през есента и зимата. През ноември 2014 г. ЕК определи 16 страни с макроикономически дисбаланси, но сега засилва процедурата срещу Франция, Германия и България. Страната ни вече е в "Етап 5", а миналата година е била в "Етап 2" - "Дисбаланси, които изискват политически действия и мониторинг".
Пакетът оценки, приет от ЕК в сряда, е част от Годишния преглед, който е основа за приемането на конкретни препоръки за всяка страна. Предстои ЕК да представи тези препоръки на Съвета на ЕС. Те ще бъдат обсъдени от финансовите министри на ЕС (ЕКОФИН) през март.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com