Повече от 50 млн. лв. планира да инвестира „Билла България“ през 2025 година, когато веригата ще отбележи и 25-ата годишнина от откриването на първия й магазин в страната. Съобщението направи пред медиите изпълнителният директор на фирмата Вигинтас Шапокас.
В разширяване на магазинната и складовата мрежа ще отидат 44 млн. лв., а 4,1 млн. лв. ще бъдат погълнати от реновирането на филиали, като се очаква 11 магазина в страната да бъдат реконструирани. 4,7 млн. лв. ще бъдат насочени към логистичната база в с. Загоре (край Ст. Загора), за която се очаква да бъде открита през март или април идната година. Веригата смята да отвори 13 нови магазина и да навлезе в градове като Видин, Горна Оряховица, Трявна, Тутракан и др., съобщи Шапокас.
През първите 10 месеца на 2024 г. „Билла България“, която е част от германската REWE Group, е направила инвестиции за над 120 млн. лв. в страната ни, като 47 млн. лв. от тях са вложени в регионалната складова база край Стара Загора. Обектът ще има сертификат по международния BREEAM стандарт за зелено строителство, така че да има минимален отпечатък върху околната среда, и ще използва 90% възобновяема енергия, става ясно от информация на компанията.
Спад на цените в „Билла“
Шефът на „Билла България“ посочи, че осигуряват стабилни ценови равнища за своите клиенти и дори отчитат дефлация на стоките от първа необходимост, които се търгуват при тях. Спадът само през октомври т.г. спрямо същия месец на 2023 г. е от 0,72% и изразява устойчива тенденция към намаляване на цените. От основните хранителни категории най-съществено намаление се отчита при "Основни храни" – 5,8 на сто. Втори се нареждат консервираните храни, където спадът в стойностите е 4,46%, а на трето в класацията по дефлация са "Месо и деликатеси" с -3,44 процента.
При нехранителните категории значителен спад от 6,73% се отчита при "Почистващи препрати и детергенти". При козметиката намалението е с 4,8 на сто за година.
Цените вървят надолу, хората не купуват много, разходите са същите или се увеличават. Всичко това води до отрицателни резултати за бизнеса, призна Вигинтас Шапокас.
Попитан дали при приемане на България в еврозоната цените в магазините ще се повишат, Шапокас даде пример с приемането на еврото в неговата родина Литва през 2015 година. "След като Литва въведе еврото, икономиката й започна да лети. И продължава да лети. Мога да ви уверя, че заплатите ще растат по-бързо от цените в магазините", категоричен бе изпълнителният директор на „Билла“.
Липса на кадри и трудности в отношенията с държавата
Дефлацията, за която Шапокас говори не е единственото нещо, което притеснява големите ритейл оператори в България. Много сериозен е проблемът с пазара на труда в България и съответно липсата на кадри. Отчитат се огромни затруднения с персонала, като на ежедневна база в магазините на „Билла“ има дефицит от над 200 служители. Това е и причината понякога да виждате празни рафтове в обектите ни, посочи Вигинтас Шапокас.
„Билла България“ разглежда възможности да внася персонал от страни извън Европейския съюз, като например Непал или Узбекистан, но изпитва сериозни затруднения в целия процес като слабо законодателство и тежки административни процедури. Проблеми се явяват и неравномерното развитие на регионите у нас и инфраструктурата. От друга страна липсват стимули за разкриване на работни места в районите, където има висока безработица.
Според Шапокас причината не е в ниското заплащане и той се обяви против аргумента, че ще има работници, ако се предложат по-високи заплати. Причината да няма хора е, че просто не достигат, обясни директорът. Това от своя страна води да въпроса ще има ли хора, които да работят по местата, където веригата иска да открие нови магазини.
Инвестицията, която компанията трябва да направи, за да отвори нов магазин в България или в друга страна от ЕС е една и съща, но приходите са различни. У нас покупателната способност е много ниска - средната годишна работна заплата е 13 500 евро, а средно за ЕС тя е 37 900 евро, показват данните на Евростат за 2023 година.
Друго предизвикателство пред компанията е взаимодействието с властите, които не гледат на бизнеса като на партньор. По-скоро ние за тях сме субект, който често трябва да бъде санкциониран, призна Шапокас. Разказа, че е работил в различни държави в ЕС и навсякъде е забелязал по-добро сътрудничество между бизнеса и държавата. „Ще дам като пример приемането на определени европейски директиви като въвеждането на депозитна система. В други държави правителството и компаниите от съответния сектор работят заедно, за да гарантират, че ще бъдат изпълнени тези изисквания. В България понякога ни наказват. Последната промяна – бях информиран от правния ни отдел, че глобите за откриването на продукт с изтекъл срок в магазините са повишени десетократно“, каза шефът на „Билла България“.
20% пазарен дял в България
Въпреки предизвикателната среда за бизнес у нас веригата показва стабилни резултати и през 2024 година. „Билла България“ запазва пазарен дял от около 20% и продължава смело своите инвестиции. За периода януари-октомври компанията отчита ръст на оборота с 6,6% спрямо миналата година. През това време се увеличават и броят на клиентите – с 4,5 на сто. Шапокас определи растежа като здравословен, тъй като липсва отрицателното въздействие на инфлацията.
Към края на септември компанията им 161 магазина у нас в 50 града, което я прави водеща по брой обекти в страната. До края на годината предстои да бъдат открити 4 нови магазина. Един от тях ще бъде в нов за „билла“ град – Тетевен, два ще са в Плевен, а един – в Бургас.
Коледно пазаруване и промоции в „Билла“
Вигинтас Шапокас съобщи, че 78% от потребителите в магазините от веригата реагират на повишаването на цените, като избират да пазаруват на промоция, а 43% разчитат на предимствата на лоялните програми. Това показва проучване на „Билла“. 63% от потребителите в България държат да пазаруват продукти от национален произход, а 30% се насочват към регионална продукция.
Спрямо 2023 г. има нагласа за по-сериозни харчове за Коледа и Нова година, като намаляват хората, които декларират, че ще харчат по-малко, а расте готовността да се вложат повече средства както в празничните вечери за Коледа и Нова година, така и за подаръци.
Повече от 50% от оборота на "Билла България" се формира от промоционални предложения, отбеляза Шапокас. Той посочи и програмата им за лоялни клиенти като над 2,2 млн. българи притежават "Билла" карта, а близо 1,5 млн. души я използват.
Шапокас отбеляза още, че около 40% от плодовете и зеленчуците в магазините на веригата са от техния бранд "Билла Градини", в който участват близо 60 български производители с над 180 зеленчукови и плодови градини, оранжерии и лозя. Тази година брандът отбелязва 10 години от създаването си, а продуктите му са със значително намалени количества или без никакви остатъчни количества пестициди, посочи Шипокас.
От веригата отчетоха още своите инициативи в подкрепа на социални каузи, както и дейности в подкрепа на устойчивостта. Беше посочено, че в 40 магазина от търговската мрежа имат изградени фотоволтаични панели, реализиран е проект с паркинг с фотоволтаични панели към техен магазин, до края на годината ще бъде изграден още един, а други три са предвидени за следващата година.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com