Български предприемачи влязоха в световна надпревара за устойчив бизнес

Конкурсът Sustainability Impact Awards на Schneider Electric се провежда за трета поредна година в глобален мащаб

Български предприемачи влязоха в световна надпревара за устойчив бизнес | StandartNews.com

Обявената наскоро за най-устойчивата компания в света в класацията на списание TIME Schneider Electric връчи за първи път награди на победители от България в глобалния си конкурс за устойчиво развитие Schneider Sustainability IMPACT Awards.

Кандидатите от България, които преминават в европейския кръг на състезанието, са „Арексим Инженеринг“, производител на високо прецизни технически пластмасови компоненти и инструментална екипировка, базиран в Смолян, и Хотел „Сол Марина Палас“ – Несебър.

Церемонията по връчването на националните награди се проведе с участието на заместник-министъра на иновациите и растежа проф. д-р Георги Ангелов, изпълнителния директор на Българската агенция за инвестиции Мила Ненова и заместник-кмета на Столична община за направление „Европейски политики, международна дейност и туризъм“ Никола Барбутов. Модератор беше журналистът от БНТ Бойко Василев. 

Sustainability IMPACT Awards е глобална инициатива на групата Schneider, обявена за първи път през 2022 година. Победители в нея се излъчват за трети път, като досега не е имало местни кандидатури от България, насочени за общоевропейския кръг от конкурса. В последното издание на инициативата глобалните победители са общо 12 от различни браншове и различни региони на света. 

Глобалните победители в Sustainability IMPACT Awards ще бъдат определени по-късно тази година, след като състезанието бъде финализирано по региони. „Арексим Инженеринг“ и хотел „Сол Марина Палас“ – Несебър са отличени на национално ниво за своите мерки за устойчиво развитие. 

Снимка: Проф. д-р Георги Ангелов, заместник-министър на иновациите и растежа и Кирил Асенов – младши, мениджър "Нови проекти" в "Арексим Инженеринг"

Снимка: Никола Барбутов, заместник-кмет на Столична община и Златимир Кръстев, генерален мениджър на Сол Марина Палас Несебър

По време на събитието проф. д-р Георги Ангелов сподели, че министерството е насочило усилията си към мултиплициране на добрия пример на компании като Schneider Electric в областта на устойчивото развитие. „Вярваме, че именно този тип бизнес модел, основан на иновации и отговорност, е двигател на дългосрочния растеж в България“, добави той. По отношение на важността от фокусиране върху устойчивото развитие и ESG политиките

Никола Барбутов подчерта, че е време за конкретни действия и ангажименти, а не само за добри намерения. „Ако не положим усилия – и като бизнес, и като общности – ще изостанем не само в икономическото си развитие, но и в качеството си на живот“, допълни той.

Снимка: Ивелина Николова, генерален мениджър на Шнайдер Електрик за зона Южни Балкани

Критериите, според които дадена кандидатура се квалифицира за следващото ниво, стават все по-строги на всеки следващ кръг, но изискват цялостен подход към устойчивостта още от първото ниво на конкурса. Освен конкретни внедрени процеси и технологии, свързани с управлението на енергията в съответното предприятие или друг бизнес, кандидатите трябва да покажат стратегическо мислене и прилагане на устойчив подход във всички свои звена. 

Снимка: Кирил Асенов-младши, мениджър "Нови проекти" в "Арексим Инженеринг", Ивелина Николова, генерален мениджър на Шнайдер Електрик за зона Южни Балкани и Златимир Кръстев, генерален мениджър на Сол Марина Палас Несебър

Компаниите-победители за България споделиха повече за своя подход към темата, включващ собствени възобновяеми мощности, мерене и визуализации на енергийното потребление, включване на екипите си и изграждане на цялостна култура. Победителите се обединиха около мнението, че да бъдеш устойчив като доставчик на стоки и услуги е изискване на пазара и клиентите, което е съществен мотиватор за предприемане на стъпки в тази посока. 

На събитието освен церемонията се състоя дискусионен панел под надслов Innovation Talk. Представители на институциите, бизнеса, браншовите организации и медиите обсъдиха значими за България теми, свързани с дългосрочната визия за постигане на устойчивост в българската промишленост в променящия се глобален контекст. Участниците стигнаха до извода, че устойчивото развитие и развитието на бизнеса не са две отделни програми за бъдещето, а общ дневен ред, и колкото повече компании го разберат, толкова по-бързо ще напредва България. 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай