Страната ни внася повече електроенергия от Румъния, отколкото от Гърция, съобщи в интервю за бТВ директорът на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев.
Той обясни, че и сега България има много мощности и изнася електрическа енергия, но внасяме повече, отколкото изнасяме, защото цената на електроенергията от чужбина е с по-ниска цена. Трудно е да каже от кои държави купуваме ток, защото не се знае къде е произведена самата електроенергия, посочи Цачев.
Той допълни, че държавите, които произвеждат по-евтин ток всеки ден се сменят, защото променят технологиите и мощностите, които произвеждат електрическа енергия. В последните 2-3 години цената на тока се обвърза изключително много с цената на природния газ, уточни Цачев.
Енергийният шеф изтъкна, че ако се говори за битовите потребители, те консумират повече ток, отколкото през последните сезони. Една голяма част от хората преминаха реално към отопление на електроенергия и намалиха своето потребление на дърва, въглища и топлофикациите, защото електрическата енергия с използването на климатици е доста по-ефективна, отколкото останалите източници на топлинна енергия, коментира Ангелин Цачев.
Той напомни, че през 2022 г. цената на електрическата енергия била повишена не само в България, но и в цяла Европа заради геополитическата ситуация в Европа - войната в Украйна и спиране доставките на газ. От миналата година до този момент цената на електрическата енергия е сравнително стабилна и се движи между 90 и 110 евро на киловатчас.
Цачев добави още, че само от въглеродните емисии производството на ток от газови централи е в по-пъти по-ефективно, отколкото от въглищни централи. Ако не се случи нещо в геополитически аспект и не се вдигне цената на природния газ, ще продължи произведената от него енергия да бъде по-евтина, отколкото от въглищните централи.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com