Министърът на културата Найден Тодоров представи предложения за законодателни промени, с които да бъдат решени неотложните проблеми в сферата на сценичните изкуства. Сред тях са промени в Закона за закрила и развитие на културата и промяна на начина на финансиране, които ще бъдат внесени в Народното събрание, когато следващият парламент започне да работи. По какъв път трябва да поеме българската култура и как трябва да бъдат решени най-неотложните проблеми?
Найден Тодоров, служебен министър на културата: "Промяна в закона за развитие и закрила на културата с промяна на философията на финансирането. Законопроект, който ще внесем в парламента веднага щом той започне работа. Трябва да се планират приходи и разходи на много по-големи периоди.
Министерство на културата води преговори в Министерството на електронното управление и Министерството на финансите за създаване на единна система за счетоводство, деловодство, човешки ресурси и продажба на билети в театрите.
"По този начин Министерството на културата ще може да контролира всичко в реално време, а не да разчита на това кой каква информация ще му изпрати", обясни Найден Тодоров.
Междувременно министърът каза, че много хора в България не искат страната ни да е домакин на 47-та сесия на ЮНЕСКО. На въпрос на "Стандарт" кои са те, той отговори: "Тези хора работят в държавната администрация". По думите му неговите опоненти твърддят, че страната ни няма необходимия капацитет. "А за мен това е обидно", каза още министърът.
Според Найден Тотодор, новите обекти, които България може да предложи да бъдат вписани в ЮНЕСКО са Солницата - Провадия, Голямата базилика в Пловдив и двете стари български столици Плиска и Преслав.
Очаквайте подробности.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com