ПП-ДБ искат да взривят победата на ГЕРБ дори с цената да се окажат политически камикадзета, казва политологът Цветанка Андреева в специално интервю за вестник СТАНДАРТ
- Госпожо Андреева, по-близо или по-далеч сме до формулата за съставяне на редовно правителство след изборите на 27 октомври?
- Поради характера на кризата в която сме, прогнозата, която искате от мен, не може да бъде устойчива. До сряда нещата сякаш изглеждаха по-вероятни. Имаше няколко възможности за съставяне на коалиция в парламента. Но с поставянето на ултиматум от страна на ПП-ДБ за изкарване на Делян Пеевски от евентуалната коалиция и вкарването на Ахмед Доган на негово място вече виждаме едни синхронизирани действия, които са срещу изграждането на проевропейско правителство. В четвъртък станахме и свидетели и на намесата на президента Румен Радев. Някак си заедно действат няколко центъра, които оспорват легитимността на изборите. А това е основното демократично обстоятелство да се зачете вотът на суверена, за да може да се конституират и парламентът, и изпълнителната власт. Опитът да бъдат оспорени изборите ни вкарва в много по-дълбока криза.
Както виждате ПП-ДБ, АПС на Доган и Радев са опозиция на Пеевски и донякъде на ГЕРБ. Те сякаш имат една цел, но преследват различни ползи. От една страна ПП-ДБ искат да взривят победата на ГЕРБ дори с цената те самите да се окажат политически камикадзета. Доган пък ще оспорва резултатите от изборите, за да се разправи с Пеевски. А Радев иска да задълбочи кризата и да представи партиите като провалени субекти така, че той да се яви като управленската алтернатива в държавата.
Но след като ЦИК се е произнесла за легитимността на изборите, всичко друго прилича на политическа и конституционна акция.
- Радев каза, че вместо да внесат успокоение, резултатите от изборите са предизвикали напрежение. Защо го направи при положение, че в Конституцията пише, че президентът е обединител на нацията?
- Той е ползвател на политическата криза. За него колкото по-дестабилизирана е държавата, толкова по-силна изглежда едноличната му власт. Това е стратегията му. Поведението на Радев обаче не се приема еднозначно в обществото. И аз мисля, че за синхронизираните му действия с ПП-ДБ и с кръга на Доган той ще получи ответна реакция от демократичните формации, които са голяма част от обществото. Не може да се напрягат хората с недоказани твърдения и хвърлянето на изцяло хибридни тези в политическото пространство. Не може да се твърди, че изборите са били фалшифицирани. Това е безотговорно! Когато никой от политическите говорители няма конкретни доказателства, освен някакви списъци, това не води до нищо сериозно. Радев нажежава и дестабилизира обществената среда и взривява политическата такава.
- Очаквате ли опонентите на Радев да поискат импийчмънт на президента?
- Едва ли ще се стигне до това. Подкрепата за него вече не е толкова висока, колкото беше по време на първия му мандат. Ако Радев трябваше сега да се явява на избори за "Дондуков" 2, той трудно би ги спечелил. Защото вече е разконспириран образ. Докато в началото се представяше за атлантик, сега всъщност видяхме, че в Европа той има имиджа на човек, който адвокатства на Кремъл в качеството му на президент на европейска държава. Така, че Радев сам себе си ще провали.
- А възможен ли е кабинет без ГЕРБ? Лично аз не си го представям, но кажете Вие.
- Аз също не мога да си представя правителство без победителя от изборите. Освен ако не бъде изградена концепцията "анти-ГЕРБ". Но такова мнозинство ще е ситуативно, моментно и ще обслужва дребнави политически цели.
Такова мнозинство обаче, не може да отговаря за властта в държавата. Това го видяхме при четворната коалиция през 2021 - 2022 година. Тя се провали много бързо и ГЕРБ оставайки в опозиция тогава, всъщност започнаха да печелят.
Победата на ГЕРБ на отминалите избори е изключително убедителна. Останалите 7 партии в парламента и опитът да се изолира партията на Борисов от властта ще е акт на изграждане на едно неевропейско правителство.
- В четвъртък Явор Божанков заяви пред БНТ, че ПП-ДБ няма да преговарят с ГЕРБ. Ако изключим партията на Кирил Петков и Асен Василев от управленската формула, тогава ГЕРБ с кого биха могли да съставят кабинет?
- Много е сложно. Едва ли и ГЕРБ към този момент са с готов отговор. Всички видяхме, че ГЕРБ имат рационално отношение към управлението в държавата. Борисов излезе и очерта възможни преговори като каза, че само "Възраждане" е невъзможен партньор по геополитически причини. Докато срещу ГЕРБ имаме поредица от ирационални политически действия, които не водят до сформиране на мнозинство. Вероятността ГЕРБ да предложат правителство на мнозинството към този час (дори не казваме към този ден, а денят е четвъртък) е най-реалистична.
-Да ви върна към искането на ПП-ДБ от вторник за изграждане на санитарен коридор около г-н Пеевски. Защо го правят и това няма ли да навреди сериозно на техния имидж?
- Вижте, г-н Пеевски след изборите изведе ДПС в качествено ново състояние. Неговата стратегия за лидерство е доста по-различна от поведението на Доган през последните повече от 30 години. Пеевски откровено казва, че ДПС трябва да участва във властта на държавата, за да удовлетвори електората си. Той е за прозрачност. Докато по време на целия преход критиките към ДПС бяха, че е партия на задкулисието. Всъщност това е маниерът на Доган, който и сега казва: да, ние може да подкрепим правителство, но без да участваме в него. Докато Пеевски заявява желание за партньорство най-открито и от гледна точка на функциониране на демокрацията това е много по-правилният процес. Желанието да бъде изолиран Пеевски е свързано с неговото израстване като политик. Формацията му изкара стабилна електорална подкрепа. През годините той имаше опоненти, зад които обаче все повече започват да прозират икономически интереси и зависимости.
Става въпрос за онази тъмна страна на българската политика, за която всички говорят, всички се опитват да морализаторстват.
- И все пак, очаквате ли някои партии да поискат касиране на изборите?
- В този фрагментиран парламент могат да бъдат очаквани всякакви политически действия. Но аз не виждам кого ще обслужи оспорването на изборния процес, освен дребнави партийни цели и личните амбиции на президента Радев.
- Освен приемането на бюджета за догодина и законите по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), кои са другите неотложни задачи пред депутатите от 51-то Народно събрание?
- В държавата има много нерешени проблеми като например съставите на регулаторите, за които самите политици говорят много, но някак си не успяват да го направят. Защото регулаторите не са само съдебната система. Имаме редица органи, които не функционират. И ако се стигне до консенсус в парламента да се запише, че органи с изтекли мандати не могат да взимат решения, в случая се говори за Висшия съдебен съвет, това ще се мултиплицира и в другите подобни органи. То ще доблокира държавата. Така, че ролята на политиците е да изградят такова мнозинство - балансирано, консенсусно - за да могат да подредят новите състави на регулаторите. Ако направят това, би означавало че те могат да се споразумеят и за управленска коалиция.
Що се отнася до ПВУ, текстовете в законите трябва да бъдат усъвършенствани и да имат консенсусно звучене преди тяхното гласуване.
- В изборната нощ ПП-ДБ като че ли бяха по-склонни на преговори за кабинет с ГЕРБ. Какво толкова може да се е случило за 4 дни, че преобърнаха позицията си на 360 градуса?
- ПП бяха създадени като радикална формация, различна от другите популистки партии, които влязоха в парламента. Но те винаги са склонни да взривят един процес, ако не могат да вземат неговото управление.
Да, втора политическа сила са, но малко гласове ги делят от останалите. И тъй като не са решаваща политическа формация, предпочитат да възпламенят следизборното статукво, отколкото да се подчинят.
- А нямат ли чувство за самосъхранение?
- Не. Това чувство работи при старите и при по-традиционните партии. Те оцеляват през компромиси и реформи, докато тук става въпрос за политически проект, който преди всичко е временен. Такива формации идват и избухват с голяма сила в политиката, но залязват също толкова бързо.
- Допускате ли, че идната седмица някой ден ще се събудим и ще чуем добрата новина, че политиците са се споразумели за кабинета?
- Много се надявам, че в крайна сметка кризата ще бъде преодоляна. Защото нейната алтернатива е много по-плашеща. Разумните политици си дават сметка за това и ще направят всичко по силите си, за да успокоят евентуалните си партньори и да се оформи една тройна, а най-вероятно и четворна коалиция.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com