Общопрактикуващите лекари вече могат да имунизират новородени срещу коклюш с две седмици по-рано при навършени 6 седмици след раждането. Това е записано в променения имунизационен календар, обнародван в Държавен вестник още във вторник.
В съвсем кратки срокове ще започнем ваксинацията на всички, които подлежат на нея според новия имунизационен календар, каза пред БНТ д-р Станимир Качешмаров, личен лекар. Важно е да се уточни точно кой има нужда да бъде ваксиниран, а не всички да го правят, посочи той.
"Това са бременните жени в последния триместър, това са хора с пропуск в имунизационния си статус, когато е трябвало да бъдат ваксинирани. Другата група пациенти, за които е препоръчително, с хора в близък контакт с новородени - родители, възрастни хора, които ще се грижат за бебетата", обясни докторът.
Няма никакви данни, че по-ранната ваксинация може да навреди на бебетата. Ваксините за коклюш у нас се прилагат от 60-те години на миналия век насам.
"Важно е, защото когато един организъм не е ваксиниран, той е най-чувствителен на тази инфекция и ако се зарази, ще я изкара тежко, с възможно най-много усложнения, които могат да възникнат. Затова тази стъпка е в правилна посока - да се измести с две седмици напред ваксинацията на новородените и законово да се уреди ваксинацията на бременните", каза д-р Качешмаров.
От днес започва и безплатната имунизация на бременни жени срещу коклюш. Общопрактикуващите лекари могат да поставят и безплатни ваксини на бременни, но ако имат наличност.
"Винаги когато има повишаване на случаите на дадено инфекциозно заболяване, за което има ваксина, трябва да подхожда внимателно, за да не създаде паника в обществото, да не се създаде голямо търсене и изчезване на ваксините. Затова за бебетата се осигуряват през РЗИ и те не могат да се поставят на възрастни", посочи Качешмаров.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com