Правосъдие

Жега във ВСС. Развръзка за Сарафов

Парламентът спря вчера процедурата

Жега във ВСС. Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) трябва да проведе изслушване на  Борислав Сарафов, кандидат за главен прокурор, и ще гласува дали той ще заеме поста.

ВИЖ ОЩЕ: Край! Парламентът реши окончателно за Сарафов

Завършването на процедурата за избор на главен прокурор е единствена точка в дневния ред на съвета.

В момента Сарафов е определен за изпълняващ функциите главен прокурор след освобождаването от поста на Иван Гешев.

Вчера (15 януари) обаче парламентът реши само членове на Висшия съдебен съвет с редовен мандат да могат да избират главен прокурор и председатели на Върховния касационен съд (ВКС) и на Върховния административен съд (ВАС). Също така в преходните и заключителните разпоредби на законопроектa за промени в Закона за съдебната власт депутатите приеха, че започналата в момента процедура за избор на главен прокурор се прекратява, ако законът бъде обнародван с указ на президента преди приключването ѝ.

Процедурата за избор на главен прокурор бе открита на 22 юни м.г. от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) по предложение на Прокурорската колегия. В рамките на процедурата беше предложена само една номинация, тази на Борислав Сарафов. Тя бе издигната на 10 октомври, от членовете на Прокурорската колегия - Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова. Служебният министър на правосъдието Мария Павлова отказа да се възползва от законовата си възможност да номинира кандидат. Мотивът ѝ бе, че няма право да гласува при избора.

След решението на парламента Надежда Йорданова от ПП-ДБ заяви, че Сарафов остава главен прокурор още 6 месеца. Развръзката е днес.  

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай