Антикорупционният фонд с нови разкрития за Нотариуса

Фондът извади справка, изготвена от ГДБОП през 2022 година

Антикорупционният фонд с нови разкрития за Нотариуса | StandartNews.com

Мартин Божанов - Нотариуса е бил информатор и доверено лице на МВР. Това разкритие направи Антикорупционния фонд, който извади справка, изготвена от ГДБОП през 2022 година и изпратена още тогава до прокуратурата. Документът съдържа множество данни за връзки на групата на Божанов с конкретни магистрати и служители на различни институции. Нещо повече - отговори на въпроса къде тогава Нотариуса е държал богатия си архив с компромати, с които се предполага, че е контролирал част от така наречените си сътрудници в институциите.

Въпросната справка се оказва дълбок извор на конкретни имена на хора, които по един или друг начин са сътрудничели на Божанов, съдържа и конкретни локации на т. нар. му архив с компромати, съдбата на които в момента е незивестна.

Справката е изготвена през 2022 година. В нея е записано, че още тогава е било известно съществуването на клуба СС известен още като "Съдебни съмишленици", в който разследващите влязоха на претърсване едва след смъртта на Нотариуса. Справката отговаря и на един въпрос, за който нямаме отговор по официален път с аргумента "държавна тайна", а именно бил ли е сътрудник на МВР Нотариуса. Според документа отговорът е да - още от 2005 година до изготвянето на справката. Това означава около 17 години сътрудничество. Дали този документ е автентичен - още вчера БНТ попита МВР, но отговор не бе даден.

Имена на магистрати, полицаи, адвокати, свързани със застреляния през януари Мартин Божанов са били установени още преди две години, когато от ГДБОП изготвили такава справка и я изпратили на прокуратурата. Тези данни изнесе Антикорупционният фонд. Страниците изобилстват от данни за измами и търговия с влияние. Има и конкретни локации на богатия архив на Божанов, използван като инструмент за мотивиране на хора да му сътрудничат.
възстановка

"Архиви, които съдържат компрометираща информация за дадени длъжностни лица, неизвестно кои и неизвестно точно какъв характер на тази компрометираща информация. Със сигурност включва някои така сцени с по-пикантно съдържание, но от друга страна вероятно има и документиране на корупционно поведение или на конкретни връзки между длъжностни лица и групата на Нотариуса", каза за БНТ Андрей Янкулов - правен експерт в Антикорупционния фонд.

Според въпросната справка - и със сътруничество на МВР. През 2005 година служител на Трето Районно управление го е регистрирал като доброволен сътрудник в категориите доверено лице и информатор. Според Антикорупционния фонд обаче това било удобно прикритие.

"Не Нотариуса е бил сътрудник на МВР, а МВР е било сътрудник на Нотариуса, защото тези длъжностни лица от МВР, които са го регистрирали като сътрудник и други длъжностни лица, които са посочени също в справката, са му вършили различни услуги. Конкретни служители от МВР по-точно са му снасяли на него информация, ползвайки масивите на министерството, за да подпомагат престъпната му дейност", каза Янкулов.

Бил ли е или не сътрудник, официално по въпроса от МВР до момента има само мълчание.

"Дали е бил или не сътрудник едно лице, независимо дали Мартин Божанов или който и да било друг, това представлява държавна тайна", каза Калин Стоянов на 04.04.2024 г.

Какво обаче работят сътрудниците на МВР и защо са важни за работата на системата - попитахме експертите, били по високите етажи на министерството.

"Тези сътрудници са много важна част от работата на МВР, но с тях трябва да се работи коректно и етично. От тях трябва да се очаква да помагат при разктиването на престъпления. По никакъв начин тази фигура не може да се използва да се поставя чадър над едно лице", обясни Иван Демерджиев - бивш министър на вътрешните работи.

"Информаторът на МВР е човек, който помага тайно на МВР по отношение на такива проблеми, които оперативният работник, който се е обърнал към него и е започнал и е развил отношенията, курира в работата, в която работи. Може да е свързана с наркотрафик, може да е свързана с квартирни кражби. Довереното лице, както се досещате от самото наименование, е лице, на което МВР има доверие. Това е неформално взаимоотношение на хора, които обикновено имат някаква експертиза", посочи Николай Радулов - бивш секретар на МВР.

"Едно от изискванията към тези сътрудници е те да не извършват престъпления. Т.е. този статут не им позволява да извършват престъпления и те да получават закрила в тази връзка. Те получават закрила във връзка с конкретното сътрудничество, което оказват по конкретни производства. Финансовата изгода е минимална. Имат, да, при определени ситуации има заплащане, но не е нещо особено решаващо. Важно е те да имат мотивация да подпогнат органите при разкриване на специфични престъпления", коментира Иван Демерджиев - бивш министър на вътрешните работи.

А след тези отговори въпросите стават повече и те отново са към разследващите, защото трябва да стане ясно какво е предприето след справката и дали установените данни са надградени.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай