Власт и президент в спор за службите

Плевнелиев не дава НСО. Стига емоции, отсичат депутатите

Власт и президент в спор за службите | StandartNews.com

София. Управляващите и президентът са в задочен спор за реформите в спецслужбите. Както "Стандарт" пръв съобщи, властта планира вече не държавният глава, а парламентът да избира шефовете на Националната разузнавателна служба (НРС) и на Националната служба за охрана (НСО). Росен Плевнелиев е категоричен, че няма да позволи да му бъде отнето управлението на държавните бодигардове.

"Отнасям се с уважение към президентската институция. От тази гледна точка изказването на Плевнелиев считам за твърде емоционално и непремерено", обяви пред "Стандарт" шефът на парламентарната комисия по отбрана Янко Янков (ДПС).

"Изказването на президента е емоционално, защото се смесват различни категории и аргументи по един изключително прагматичен въпрос. Непремерено е, защото на два пъти се използва изразът "аз няма да позволя", за който липсват инструменти в правата на президентската институция", добави Янков. Той е съгласен, че реформата в сектор "Сигурност" трябва да се основава на широк политически консенсус. Както и да е прозрачна. "Такъв консенсус и прозрачност се постигат най-добре в парламента, където се дебатира. И като разнообразие на аргументите, и като прозрачност. Това е най-подходящото място", обясни той. "Изказването на различни мнения в медиите не е желание за междуинституционална война, а опит за прозрачен диалог пред очите на нацията. Убеден съм, че по тази тема институциите ще намерят общ подход в интерес на държавата и нацията, не за силова политика, а за силна държава", каза още Янков.

Депутатът от ГЕРБ Веселин Вучков напомни пред "Стандарт", че в предишния мандат имаше заседание на Консултативния съвет за национална сигурност при президента, на който бе постигнато единодушие по реформата в службите. Тогава Вучков бе зам. вътрешен министър. ГЕРБ написа устройствени закони за всяка една от спецслужбите, но три дни не достигнаха на предишния парламент, за да ги приеме на второ четене. Те предвиждаха НРС да премине на подчинение от президента към Министерския съвет, а НСО да остане на разпореждане на държавния глава. "Един от най-важните елементи за това на чие подчинение е една служба е кой ще избира началника й. Неправилно е в НС да се концентрира всичко. Защото мнозинството в парламента съвпада с партиите в правителството. А президентът дава гаранции за баланс", категоричен бе Вучков.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай