София. Бурни спорове за спецслужбите ще бележат новия политически сезон. Наесен в парламента се очаква да бъдат внесени три нови законопроекта - за Националната разузнавателна служба (НРС), за Националната служба за охрана (НСО) и за Военното разузнаване, научи "Стандарт" от шефа на парламентарната комисия по отбрана Янко Янков. Те ще трябва да решат устройствени въпроси, да начертаят визия за дейността им, за координацията и отчетността. Един от неизгладените въпроси е кой да назначава шефовете на тези служби. Янков ще настоява Народното събрание да избира шефовете на НРС и НСО. В момента те се назначават от президента. Според Янков България е парламентарна република и подобна промяна би била логична. А и избор от депутатите правел процедурата много по-прозрачна. В момента шефовете на разведките и на държавните бодигардове се назначават от президента по предложение на Министерския съвет. Двете спецслужби щели да останат на подчинение на държавния глава, но балансирано и на премиера. Според Янков не може нито президентът, нито министър-председателят да имат доминиращи функции в ръководството на службите. Затова Съветът по сигурност към Министерския съвет се планира да получи по-широки правомощия. Сега той е колективен консултативен орган. А с новите закони ще може да взима решения, които да са задължителни за всички, обясни Янков.
В началото на мандата с поправки в закона за ДАНС шефът на службата вече се избира от Народното събрание. Така бе избран и настоящият началник Владимир Писанчев. Преди това шефът на ДАНС се назначаваше от премиера.
Промени не се предвиждат при избора на шефа на военното разузнаване - по предложение на министъра на отбраната и с последващ указ на президента.
Предишното мнозинство на ГЕРБ опита да приеме закони за спецслужбите, но времето не стигна да минат пред парламента на второ четене. В първия пленарен ден на 42-ото НС партията на Бойко Борисов отново внесе четирите проекта - за НРС, за НСО, за военното разузнаване и един общ за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност. Те предвиждаха НРС да мине на подчинение на правителството, а НСО да остане при президента. Тези законопроекти вероятно ще се обсъждат съвместно с новите, но парламентарната практика показва, че идеите на опозицията не минават.
Според депутати от БСП и ДПС шефът на НСО ген. Тодор Коджейков със сигурност ще бъде сменен около Нова година. Кариерата му бурно се разви, след като дълго бе бодигард на Бойко Борисов като кмет, а след това и като премиер. За шефа на разведките Драгомир Димитров още нямало яснота.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com