Като министър на вътрешните работи няма да се поколебая да дам съответните разпореждания, за да бъде приложена цялата строгост на закона за опазване на гражданския мир. МВР и българската полиция няма да се поколебаят в мисията си да защитят живота и собствеността на гражданите, както и да запазят институциите от вандалски посегателства.
ВИЖ ОЩЕ: СДВР с първи данни за ексцесиите на "Възраждане". Предотвратиха щурм
Това казва в своя позиция, разпространена във Фейсбук вътрешният министър Даниел Митов във връзка с днешния протест на "Възраждане", който стигна ексцесии и погроми в центъра на София. Активистите на партията изпочупиха прозорците на сградата на Европейската комисия, подпалиха с коктейли "Молотов" входа на представителството и опитаха да го щурмуват.
ВИЖ ОЩЕ: Пеевски: Фашизоидните от шайката на Костадинов трябва да бъдат спрени!
Ето целия пост на министър Даниел Митов:
"Категорично осъждам агресията срещу полицаите, които с отговорност и професионализъм гарантират правото на всеки български гражданин да изразява мирно протеста си или подкрепата за каузи, в които вярва.
ВИЖ ОЩЕ: След погрома на "Възраждане"! 10 пострадали, 6 арестувани /СНИМКИ/
Като министър на вътрешните работи няма да се поколебая да дам съответните разпореждания, за да бъде приложена цялата строгост на закона за опазване на гражданския мир.
ВИЖ ОЩЕ: Борисов скочи на "Възраждане"! Осъди погромите
МВР и българската полиция няма да се поколебаят в мисията си да защитят живота и собствеността на гражданите, както и да запазят институциите от вандалски посегателства. Грозните прояви пред сградите на БНБ и на Европейската комисия в София, на които станахме свидетели днес, са документирани от служителите на СДВР и нарушителите на закона ще понесат отговорност за своите действия.
ВИЖ ОЩЕ: Пострадал депутат и погроми на митинга на "Възраждане"/ОБНОВЕНА/
Твърдо вярвам, че негативното отношение трябва да бъде изразявано в границите на запазването на правата на всички останали граждани и без да се посяга на полицаите, които изпълняват служебните си задължения.
Убеден съм, че взаимното уважение между протестиращите и тези, които пазят правата на гражданите, е в основите на демократичната ни държава. А дългът на българските полицаи е да пазят както държавата, така и демократичните права на гражданите.
Няма да бъде оставено без последици поредното посегателство и агресията срещу полицаите. Защото твърдо вярвам и ще отстоявам правото на всеки един мирно и отговорно да изразява свободно своето мнения, но без да наранява другите".
И кабинетът осъди вандалските актове
По-рано през деня и от МС излязоха с позиция. Оттам заявиха, че остро осъждат поругаването на сградата на Европейския парламент и Европейската комисия в България.
„Нападенията срещу институции, независимо дали национални или европейски, са недопустими и противоречат на принципите на правовата държава. Особено от симпатизанти на партия, която има своите представители в Европейския парламент. Тревожен е фактът, че по-рано тази седмица подобни действия бяха насочени и срещу Българската народна банка. Демократичното право на протест не включва агресия, унищожаване на обществена собственост и нападения над полицаи. Държавата категорично няма да толерира опити за дестабилизация и ще предприеме всички необходими мерки за гарантиране на обществения ред", пишат от МС.
И призовават за отговорност и спазване на законите. „Политическият дебат трябва да се води с аргументи, а не с насилие", се казва още в позицията на Министерския съвет.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com